Pezinčania do kina chodia aj napriek kríze

Január 2010 / Prečítané 1518 krát
Vedúci kina Timotej Matiaško.  Slovenské kiná, a zrejme je to aj inde vo vyspelejšom svete, prežívajú v súčasnosti ťažké časy. Konkurujú im vo veľkom televízie a internet. Záplava alternatívnych programov a ešte k tomu pohodlie, človek nemusí vôbec vytiahnuť nohy z domu a nič ho to ani nestojí. Naviac je tu kríza, v dôsledku čoho myseľ mnohých zamestnávajú iné veci. Boli sme zvedaví, ako sa darí v tejto situácii nášmu kinu, ktoré prevádzkuje mestské zariadenie Pezinské kultúrne centrum. Zhovárali sme sa s vedúcim kina Timotejom Matiaškom.l Povedzte nám teda, chodia ľudia v Pezinku do kina?
– Chodia. Napriek súčasnej zložitej situácii sme vlani dokonca
zaznamenali oproti predchádzajúcemu roku nárast návštevnosti o 1900 divákov. Do nášho kina počas uplynulých dvanástich mesiacov prišlo 28 630 návštevníkov. S takýmto výsledkom som za daného stavu, samozrejme, spokojný. Pravdu povediac, nečakal som to.

l Vyššia návštevnosť je len v Pezinku, alebo je to všeobecne na celom Slovensku?
– Celoslovenské výsledky ešte zatiaľ nie sú známe, ale podľa toho čo sa hovorí a píše, lepšie výsledky v návštevnosti majú aj iní.

l Čomu to pripisujete?
– Jednoznačne je to vďaka kvalitnejším filmom. Taktiež to potvrdzuje, že kiná majú stále svojich priaznivcov, ktorí na dobrý film prídu. Obetujú svoje pohodlie i peniaze, klasické filmové plátno a atmosféru v kine uprednostnia pred obrazovkou.

l Ktoré filmy boli v minulom roku vo vašom kine ťahákmi?
– Medzi najúspešnejšie, čo sa týka návštevnosti, patrili americké filmy: Doba ľadová 3: Úsvit dinosaurov (2285 návštevníkov), Harry Potter a Polovičný princ (2078), Vo štvorici po opici (1440), Madagaskar 2 (1063).
   V prvej päťke na štvrtej pozícii skončil slovenský film Bratislavafilm, ktorý si pozrelo 1129 divákov. Väčší divácky záujem sme očakávali od poľsko-slovenskej snímky Jánošík, ktorá prilákala do hľadiska len 622 divákov a skončila na konci prvej desiatky najúspešnejších filmov.

l Akú máte spoluprácu s distribučnou spoločnosťou?
– Nedá sa hovoriť o jednom distribútorovi, napríklad v minulom roku sme spolupracovali s desiatimi. Ide o väčšie i menšie spoločnosti, z niektorých sme mali len jeden-dva filmy. So všetkými však máme korektné vzťahy. V našej práci je to dôležité. My máme záujem čo najskôr získať kvalitné filmy, distribútori očakávajú od nás dodržanie distribučných termínov a samozrejme zabezpečiť na predstaveniach čo najväčšiu účasť divákov. Aj pre nás je však dôležité, aké sú tržby, lebo zisk sa delí medzi distribútorom a majiteľom kina.

l Vašou nevýhodou môže byť blízkosť hlavného mesta, kde sa do väčších kín filmy dostávajú skôr, mnohí Pezinčania tam pracujú a študujú, môžu ísť do kina tam...
– To je pravda. Proti tomuto nič neurobíme. Okrem toho, že tam môžu vidieť filmy skôr, tieto kiná nám konkurujú aj s kvalitnejším vybavením a službami. U nás má však návštevník, okrem toho, že je doma, výhodu v nižšom vstupnom, pokiaľ v premiérovom kine v Bratislave zaplatí za vstupenku 6 eur, u nás je to 2,5 eura. Napokon ten čas, ktorý prebehne do premietania v našom kine, nie je až taký dlhý.

l Na úspešnosti kina sa podieľa aj letné kino, kde premietate od júna do augusta. Predstavenia v amfiteátri boli tradične viac navštevované...
– To platí aj dnes. Napríklad vlani na 92 predstaveniach v letnom kine sme mali účasť 13 897 divákov a v kine v Dome kultúry ich bolo na 246 predstaveniach 14 733. Minulý rok ešte nie je vyhodnotený, ale v roku 2008 bolo naše letné kino najúspešnejšie na Slovensku. Mali sme najvyššiu účasť spomedzi 21 týchto kín.

 
l Ako sa darí Filmovému klubu, ktorý každoročne organizujete?
– Filmový klub v Pezinku vznikol v roku 1995, teda má už pätnásť rokov. V súčasnosti má 60 členov. Ročné členské je tri eurá, pričom preukaz platí v celej republike.
U nás má člen výhodu nižšieho vstupného o jedno euro, nečlenovia platia bežné vstupné 2,5 eura. Premietame dvakrát do mesiaca. Filmy uvádzané v rámci Filmového klubu sú určené pre náročnejšieho diváka, zastúpenie majú staršie i novšie filmy celosvetovej produkcie. V minulom roku na 23 predstaveniach bolo 541 návštevníkov.

l Čo čaká pezinské kino v najbližších rokoch?
– Nielen pezinské, ale všetky kiná na Slovensku čaká v najbližších 4 až 5 rokoch digitalizácia. Éra klasického 35 mm filmu a súčasná forma distribúcie má skončiť. Filmy na premietanie od distribútorov sa budú posielať novým spôsobom – cez internet. Na premietanie budú potrebné nové premietačky a zrejme aj ďalšie zariadenia. Nebude to lacná záležitosť. Menšie kiná, ktorých je väčšina, budú mať zrejme problémy. Tie čakajú aj nás, pomôcť bude musieť mesto.
 
 (mo)

Ohodnoťte článok: