Slovenské vína svojou kvalitou Rakúšanov prekvapili

Január 2010 / Prečítané 1153 krát
  V chýrnej rakúskej vinárskej reštaurácii Floh neďaleko Viedne sa uskutočnil tretí Európsky vinársky pohár. Kvalitu vín hodnotilo stočlenné publikum pri konzumácii jedál z rakúskej kuchyne. V priebehu večere sa podávalo päť chodov labužníckych jedál, pri každom z nich sa ochutnávali tri vína – jedno rakúske, druhé talianske a tretie slovenské. Degustácia bola anonymná, hostia rozhodovali na základe toho, ako im vína sadli k pokrmom.
   Ako prvé sa podávali kuracie prsia pošírované v bylinkovom čaji a pečená kuracia pralinka. Zo slovenských vín ako prvý na rad prišiel Tramín červený spoločnosti Víno Matyšák, ktorý sa hodnotiacim páčil a zaradili ho na druhé miesto. Na prvé dali domáce Burgundské biele a na tretie toskánske cuvée.
   Pri druhom jedle sa situácia opakovala. Rakúšania neomylne spoznali svoj wagramský Riesling Bruuthal, na druhé miesto zaradili Chardonnay slovenskej vinárskej firmy Mrva & Stanko a na tretie ružovú toskánsku Fattoria di Rignana.
    V treťom kole pri servírovaní opečeného chrbta zo srnca sa podávali tri červené vína. Najviac bodov na prekvapenie všetkých získal slovenský Dornfelder firmy Mrva & Stanko. V ďalšom kole chutila aj Frankovka modrá ročník 2007 dvojice vinárov Tibor Melečky a Zsolt Söto zo Strekova.
   Na záver šesťhodinového degustačného maratónu sa podávalo supertoskánske cuvée Castel-lo di Rampola zložené Cabernetu, Sangiovese a Merlotu, rakúske sladké ľadové Veltlínske zelené a polosladký Rizling 2004 zo Chateau Belá. Rakúšanom, ktorí sú neuveriteľní patrioti, najviac chutilo ich sladké ľadové, naše barokové od Petrecha z Belej bolo druhé a tretia priečka opäť zostala Talianom.
   Slovenské vína získali teda jednu zlatú, tri strieborné a jednu bronzovú medailu. Pre Rakúšanov boli naše vynikajúce vína očividne veľkým prekvapením, niektorí museli poopraviť svoj názor, pretože pred súťažou im veľmi neverili.
 
(mo)
 
 

Ohodnoťte článok: