Titul Najúspešnejšie vinárstvo roka 2009 získala spoločnosť Víno Matyšák

Január 2010 / Prečítané 1792 krát
Peter Matyšák  Časopis VINOTÉKA vyhlásil rebríček dvanástich najúspešnejších vinárstiev roka 2009 na Slovensku. Podkladom pre hodnotenie boli výsledky z vybraných domácich a zahraničných výstav. Do úvahy sa brali medailové umiestnenia na týchto súťažných výstavách v roku 2009: Concours Mondial de Bruxelles, Vinalies Internationales Paris, Vinitaly, awc-vienna, Chardonnay du Monde a Muscats du Monde. Zo slovenských výstav sa započítavali body iba z tých najvýznamnejších výstav: Vino Tirnavia, Vitis Aurea Modra, Vínne trhy Pezinok, Arovíno Nitra, Muvina Prešov, Festival Frankovky modrej Rača, Sieň slávy malokarpatských vín a VinoFórum Trenčín a umiestnenie v Národnom salóne vín.
   Keďže nie všetky výstavy majú rovnakú váhu bol vytvorený všeobecný kľúč, ktorý bral do úvahy špecifiká jednotlivých výstav. Zlatá medaila zo zahraničnej výstavy bola ocenená 5 bodmi, strieborná 3 bodmi. Akákoľvek medaila z Vinitaly je za 5 bodov, diplom Gran Menzione za 3 body. Medaily zo slovenských výstav boli ocenené nasledovne: Zlatá medaila 3 body, strieborná jeden bod. V prípade zisku titulu šampióna bolo udelených 5 bodov, v prípade, že šampiónom bolo víno so striebornou medailou, 3 body. Vína, ktoré sa dostali do Národného salónu vín, boli ocenené 4 bodmi.
   Ako sa ukázalo pri zostavovaní rebríčka, najväčšiu váhu zo zahraničných výstav mala viedenská awc, z domácich Vínne trhy Pezinok a Národný salón vín.
  Titul Najúspešnejšie vinárstvo roka 2009 získala pezinská spoločnosť VÍNO MATYŠÁK. Na druhom mieste sa umiestnila spoločnosť VÍNO NITRA a na treťom VÍNO MRVA & STANKO. Spoločnosti Víno Matyšák sa v minulom roku mimoriadne darilo, získala viacero titulov šampióna na našich výstavách a veľkú medailovú žatvu mala aj zahraničí. Najúspešnejším vínom tohto producenta bol Rizling rýnsky 2009, neskorý zber, z radu Prestige Gold.
 
(mo)
 
Dvanástka najúspešnejších vinárstiev
Víno Matyšák 145 b.
Víno Nitra 110 b.
Víno Mrva & Stanko  97 b.
Janoušek  74 b.
Karpatská perla  72 b.
VZ Topoľčianky  68 b.
Mavin – Martin Pomfy  66 b
Tokaj & co  63 b.
PD Mojmírovce  56 b.
Vins Vinosady  51 b.
Žitavské vinice  50 b.
Vinkor – Ján Vršek  45 b.

Ohodnoťte článok: