Šiesty Svätobarborský šachtág

December 2009 / Prečítané 1686 krát
   Po troch rokoch usporiadal Malokarpatský banícky spolok opäť Svätobarborský šachtág, spoločenské podujatie vychádzajúce z baníckych tradícií. Tentoraz mal aj prívlastok „regionálny“, lebo boli do neho zahrnuté banícke spolky z regiónu Malých Karpát a to Permon Marianka a Bratislavský banícky cech.
   Úvod sobotného večera 5. decembra, kedy sa podujatie uskutočnilo, sa niesol v duchovnej rovine. Pezinskí duchovní vysvätili sochu sv. Klementa, ktorý je popri sv. Barbore ďalším patrónom baníkov, nakoľko počas vyhnanstva (1. storočie) sám pracoval v mramorových kameňolomoch.
  Ďalšia časť slávnosti prebiehala v tradičných ukážkach baníckeho šachtágu: svätením dupláku, skokom cez kožu a pivným súbojom. Dialo sa to za spevu baníckych piesní.
  Šiesty Svätobarborský šachtág poctili svojou účasťou popri primátorovi mesta aj hostia z viacerých organizácií a spoločností ako i priatelia z baníckych spolkov z Banskej Štiavnice, Kremnice, Handlovej, Marianky a Bratislavy.
   Touto akciou Malokarpatský banícky spolok napĺňa jeden z bodov svojho poslania – zachovávanie baníckych tradícií v meste Pezinok.
 
Jozef Mišuta, MBS
 

Ohodnoťte článok: