O nás – bez nás. Ústavný súd odmieta vydať rozhodnutie

December 2009 / Prečítané 1320 krát
   Ústavný súd Slovenskej republiky rozhodol v súvislosti s pezinskou skládkou v Novej jame, že Pezinčania, ktorí žiadali sprístupnenie informácií o októbrovom rozhodnutí ÚS nie sú účastníkmi konania. Už na protestnom mítingu 12. novembra požiadalo súd vyše 1200 nespokojných obyvateľov mesta o sprístupnenie tejto informácie, aby bolo jasné na základe akého rozhodnutia sa vozí odpad do Pezinka. Senát ÚS rozhodol, že sťažnosť sťažovateľa – staviteľa skládky prijíma na ďalšie konanie a zároveň odkladá vykonateľnosť rozhodnutia Najvyššieho súdu, ktorý skládku v máji t. r. zastavil.
   Predsedníčka ÚS SR Ivetta Macejková v stanovisku uvádza, že procesné rozhodnutia ÚS sa v súlade s osobitnými právnymi predpismi doručujú len účastníkom konania. Podľa jej slov je len obchodná spoločnosť Ekologická skládka a.s. účastníkom konania. Podľa agentúry SITA, ktorá má stanovisko k dispozícii, sú zo sprístupnenia na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám výslovne vylúčené informácie, ktoré sa týkajú rozhodovacej činnosti súdov a takým je aj predmetné uznesenie, ktoré je procesným rozhodnutím Ústavného súdu.
   Na základe tohto uznesenia sa však začal odpad do Pezinka voziť, tak si totiž rozhodnutie ÚS SR vysvetlil prevádzkovateľ skládky. Voči tomuto neprotestuje ani Inšpekcia životného prostredia ani podpredseda vlády Miroslav Čaplovič, ktorý pred časom verejne hovoril o zastavení skládky. Od konca októbra tak do Pezinka opäť prúdia stovky ton odpadu. Prekvapujúca je aj rýchlosť s akou Ústavný súd konal, keď v priebehu jedného mesiaca rozhodol o prijatí na ďalšie konanie a o pozastavení účinnosti rozhodnutia Najvyššieho súdu SR. Obvykle mu takéto rozhodovanie v iných kauzách trvá mesiace až roky.
   „Nesprístupnenie rozhodnutia, ktoré ovplyvňuje životy 22-tisíc obyvateľov mesta nie je v súlade s princípmi právneho štátu“ konštatuje Zuzana Aimaq-Fialová, z Via Iuris, ktoré poskytuje právnu pomoc Pezinčanom.
 
(ra)
 

Ohodnoťte článok: