Spomienka na November 89

November 2009 / Prečítané 1491 krát
   Čas osláv a spomínania na udalosti z Novembra 1989 sa nevyhli ani nášmu mestu. Začali sa spomienkou priamych účastníkov na nádvorí Tureckého domu v nedeľu 15.novembra. 

Zo spomienkového stretnutia v Dome kultúry. V popredí pesničkár Jan Kryl.

   Roman Féder, jeden z hlavných protagonistov, nielen spomínal, ale aj uviedol dokumentárny film „Dobré ráno, Slovensko“ a koncert skupín Jednofázové kvasenie a Vrbovskí víťazi. Bonbónikom na pomyselnej torte bol koncert pražského pesničkára a priameho účastníka diania v Prahe Vladimíra Mertu. 
   Vo štvrtok 19. 11. sa v Dome kultúry odohral „druhý diel“ osláv „Nežnej...“ spomínaním priamych účastníkov a koncertom Jána Kryla. Roman Féder ( ten, ktorý priniesol revolúciu do Pezinka), Lajo Slimák, ktorý bol celé nasledujúce dni a mesiace vedúcou osobnosťou VPN v našom meste, Ladislav Briestenský a Oliver Solga, ktorí boli členmi koordinačného výboru od nedele 26. novembra 1989, kedy to v Pezinku „vypuklo“, nielen spomínali, ale hovorili aj o súčasnosti. Nezabudli ani na ďalších účastníkov novembrových udalostí, ktorí od prvých dní pochopili význam zlomových udalostí a prihlásili sa k hnutiu Verejnosť proti násiliu. Aj v našom meste tak 25. až 27. novembra začali revolučné zmeny, ktoré znamenali nielen koniec zákazov a príkazov v réžii Komunistickej strany, ale najmä začiatok rozvoja demokracie, občianskych slobôd a skutočnej samosprávy.
 
(ra)

Ohodnoťte článok: