Ochutnávali plody malokarpatských vinohradov

Október 2009 / Prečítané 2545 krát
   Na Malokarpatskej vínnej ceste sa 12. septembra uskutočnilo po prvýkrát podujatie DEŇ VO VINOHRADOCH. Od trinástej do devätnástej hodiny sa vo viniciach od Svätého Jura po Dolné Orešany pohybovali stovky návštevníkov s degustačnými pohárikmi a orientačnými mapami, aby sa nechali pohostiť vinármi priamo pri ich viniciach. Nielenže sa degustovalo, ale aj okukávalo a ochutnávalo sladké hrozno, ktoré o pár dní už putovalo do pivníc a premenilo sa na jedinečný vínny mok. Každý z vinárov sa snažil návštevníkov niečim zaujať, a tak sa svojím vzhľadom líšili nielen ich stanovištia ale aj pohostenie. Okrem kvalitných vín a hrozna hosťom ponúkali čosi na zahryznutie. Niekde to boli mäsové výrobky, pagáče, suché pečivo, chlebík s masťou a iné. V Pezinku svoje vinohrady „ otvorili“ siedmi vinári a vinárske firmy – Vinohradníctvo Pevelka-Sobolič, Hacaj Pezinok, Vinohradnícko vinárske družstvo podielnikov Pezinok – Grinava, členovia Združenia pezinských vinohradníkov a vinárov Pezinok – Ing. Michal Valachovič, Karol Kovačovský, RNDr. Vladimír Píš a František Slezák.
   Pekné slnečné počasie a samozrejme aj chutné vínka sa postarali o dobrú náladu ochutnávačov, medzi ktorými boli aj početní Rakúšania a Nemci. Viacerí účastníci akcie prejavili záujem pozrieť si priamo vo vinici V. Píša tiež okrasnú záhradu, ktorú im rád ukázal. Zaujal nás i nápad, ktorým sa svojsky prezentoval vinár Paľo Boriš. Vo vinohradoch sa pohyboval v kroji a na bicykli, mal na ňom pripevnený menší súdok, z ktorého po ceste čapoval výbornú Frankovku.
Nové podujatie sa podarilo, aj keď možno niektorí očakávali ešte viac návštevníkov či zapojenie viacerých vinárov. Každej novinke však nejaký čas trvá, pokiaľ sa uvedie do života a platí to aj o tejto prvotine medzi osvedčenými tradičnými akciami na Malokarpatskej vínnej ceste. Organizátori i prezentujúci sa vinári si za rozširovanie vínnej turistiky v regióne zaslúžia našu vďaku a uznanie.
 
Text a foto (mo)
 

Ohodnoťte článok: