Môj názor na klčovanie vinohradov

Október 2009 / Prečítané 2073 krát
   Rada by som vyjadrila môj názor na tému o klčovaní našich vinohradov, ktorým boli venované dva príspevky v minulých číslach Pezinčana.
   Aj my sme mali vinohrad. Ale nechali sme si z neho len dva riadky. Nie je to, ale o našej lenivosti. Je to o tom, že sa zmenil životný štýl. K práci vo vinohrade (hovorím za seba a moju rodinu) nemáme vzťah, nakoľko pracujeme na plný úväzok, nemáme ho kedy obrábať.
   Ľudia v tomto regióne sa v minulosti vinohradníctvu ozaj poctivo venovali, bola to ich obživa. Takisto mali záhrady, práca v nich im zabezpečovala zeleninu a ovocie. Teraz väčšina z nás tieto produkty kupuje na trhu a v obchodoch. Kto víno vyrába, ten si vinohrad isto nechá. Takže nemám obavu, že by došlo k úplnému vymiznutiu vinohradov.
   Ak má niekto deti a tie časom potrebujú zabezpečiť bývanie, pritom nemajú vzťah k vinohradu, ktorý vlastnia rodičia, väčšinou to dopadne tak, že rodičia vinohrad buď predajú alebo ho zrušia a požiadajú o zmenu na stavebný pozemok. Je to ponuka a dopyt. Ak za svoj vinohrad nedostanú dosť peňazí, aby deťom pomohli, tak si, žiaľ, vyberú druhú možnosť.
   Ja verím, že kým ľuďom bude chutiť naše dobré pezinské vínko, tak naši vinári (na ktorých sme my Pezinčania patrične hrdí) sa postarajú, aby sa vinohrady v našom okolí zachovali.
 
Zlatica Václavová

Ohodnoťte článok: