Spev im robí stále radosť

September 2009 / Prečítané 2087 krát
koncert v Dánsku   

Určite vám netreba predstavovať pezinský chrámový zbor Ad Una Corda. Mnohých jeho členov poznáte osobne, nie málo Pezinčanov prešlo jeho radmi ako speváci. Možno však neviete, čo je v zbore nové...
   Súčasný zbormajster Marián Šipoš oslávil tento rok 22. výročie odo dňa, kedy ako 16-ročný prevzal vedenie zboru po svojom otcovi. Odvtedy sa v zbore veľa zmenilo. Členská základňa sa omladila, mladý vedúci pritiahol „mladú krv“. Zbor začal stále častejšie účinkovať na zahraničných koncertných fórach aj súťažiach s nejedným úspechom (1.miesto: ČR 1998, Malta 2002, SR 2007; 2.miesto: Dánsko 2009; 3.miesto: Estónsko 2004, Poľsko 2007, Francúzsko 2008) a pustil sa do organizovania projektov propagujúcich slovenskú chrámovú hudbu i v zahraničí.
   Spev nám síce robí stále radosť, ale jeho kvalitu treba zvyšovať a preverovať... A tak sme sa 11.-15. augusta vybrali do Dánska na III. ročník medzinárodnej speváckej súťaže.
   Pre zbor je rok 2009 už teraz pestrý, ale bude ešte pestrejší. Koncerty z cyklu CESTY k SEBE, ktoré sa tradične konajú na konci vianočného obdobia, sú venované deťom so psychickými poruchami, a to nielen hudba, ale aj peňažný výťažok, ktorý sa získa zo vstupného. V januári tohto roku to bola už spolu suma 5.600,- Eur, ktorú sme odovzdali na kliniku do Bratislavy, kde peniaze darované zo srdca pomôžu deťom nájsť stratené zdravie. Vo veľkonočnom období sme v spolupráci s profesionálnym inštrumentálnym telesom stay Musica Aeterna zorganizovali cyklus koncertov pod názvom MUSICA PASQUA. V máji v rámci projektu PAX CHRISTI SLOVAKIA sme „odomykali“ Oravský hrad a absolvovali koncertnú cestu po Orave.
   Novou atraktívnou skúsenosťou sa stalo účinkovanie zboru na premiérovom uvedení opery Marína Havranová (autor hudby Svätozár Kubička) koncom minulého roka či účinkovanie v rámci BHS pod taktovkou dirigenta Petra Breinera, kedy sme odprezentovali s orchestrom dielo nášho člena Mareka Spustu: Tri žalmy kajúcne. Tento rok prebiehajú prípravy na podobný zaujímavý projekt SND, tanečné divadlo s názvom EVEREST (réžia: Patrik Lančarič, choreografia: Mário Radačovský, hudba: Pavol Hammel). Prvá časť práce je už za nami, v máji sme totiž spracovali nahrávky zborových častí, ktoré pre náš zbor upravil náš kolega, ale inak majster klasickej kompozície, Marek Spusta (Grinavan). Na jeseň tak bude v SND pripravená premiéra, na ktorú vás 5. novembra 2009 srdečne pozývame.
   Okrem tejto pre zbor atraktívnej udalosti pripravujeme na jeseň aj koncertnú cestu do Ríma, cyklus benefičných koncertov ORGANISSIMO na záchranu pezinského historického organu vo farskom kostole, vianočné koncerty s komorným súborom Bohdana Warchala a cyklus koncertov propagujúcich slovenskú pôvodnú zborovú tvorbu SALVE MUSICA SLOVACA. Projekty podporilo aj Ministerstvo kultúry SR a tešíme sa, že časť koncertov budeme môcť odprezentovať aj pred skvelým pezinským publikom. Budeme vás včas informovať...
 
Jana Lučeničová
 

Ohodnoťte článok: