Zmoknutá Fyzulnačka

September 2009 / Prečítané 1938 krát
   Meteorológovia po teplých, letných dňoch predpovedali na poslednú augustovú sobotu daždivé a veterné počasie. Predpoveď im tentoraz vyšla do bodky. Od skorého rána bola búrka, lialo ako z krhly, fúkal nepríjemný vietor. Veľké problémy to spôsobilo organizátorom 7. ročníka medzinárodnej súťaže vo varení fazuľovej polievky Fyzulnačka. Podujatie pripravovali dlhý čas a počasie ich takto zradilo.
   Na súťaž mali prihlásených takmer tridsať družstiev. Niektorí ráno volali hlavnému organizátorovi Paľovi Borišovi, že v takomto nečase neprídu. Neverili vôbec, že sa podujatie uskutoční. Nakoniec, priznal sa nám aj on, že pri pohľade von chvíľami zapochyboval. Ale na to sa mu ohlásili Tatranci, že sa blížia do Pezinka. Na ceste boli Žilinčania s folklórnou skupinou, Moraváci z Mikulova a ďalší. Ponáhľal sa teda na námestie. Chvíľami prestávalo pršať. Prichádzali prví súťažiaci. Aj keď tmavé mraky na oblohe mátali, všetci boli, na jeho veľkú radosť, optimisticky naladení a rozhodnutí, že variť budú. Nikomu až tak nevadili okolité bariny a besnejúci vietor, ktorý niektorým nedovolil rozvinúť nad kotlami a pracovnými stolmi veľké daždniky.
   Súťaž s dvojhodinovým oneskorením začalo sedemnásť družstiev. Niektorí mali už fazuľu a mäso predvarené doma, tí boli s varením hotoví skôr a začali tiež skoršie ponúkať ochutnávačom svoje výrobky. Viacerí však dovárali na poslednú chvíľu, porotcovia pri nich čakali už netrpezlivo na vzorky, čo ich znervózňovalo a možno nezainteresovanému to pripadalo trošku i chaotické. Ale za všetko vlastne mohlo počasie.
   Návštevníci si mohli všimnúť, že súťažiaci pri varení sú veselá chasa, a táto činnosť, pri všetkom obdive ich kuchárskych schopností, je pre nich predovšetkým vynikajúca zábava. Pri kotloch sa spievalo, tancovalo, hrali hudby či sólo hráči. Bolo vidno masky na hlavách a iné formy zábavy. Niektorí súťažiaci ponúkali zadarmo pohostenie – či už pohárik tvrdého alebo vína, čapovali pivo či ponúkli niečo pod zub.Vo veľkom hrnci u „Féderovcov“ varili dokonca kukuricu, ktorej sa potešili najmä deti.
   Odborná porota vedená Agnesou Koubovou za Šampióna Fyzulnačky vyhlásila súťažné družstvo z obce Paňa (okres Nitra). Na druhom mieste sa umiestnili ONE BOBOR a na treťom družstvo NÚSCH Bratislava. Laická porota vybrala a Cenu primátora Pezinka získali Žilinskí bombardéri. Za najzábavnejší tím boli vyhlásení Fe-Ma-Ja Pezinok. Cenu pre najvzdialenejšie družstvo zo Slovenska získal KUKO TÍM zo Štrby a z Českej republiky Mladá Boleslav.
   Sprievodnými podujatiami Fyzulnačky bol koncert hudobnej skupiny Alojz, koštovka vín členov Združenia pezinských vinohradníkov a vinárov a 4. majstrovstvá Slovenska v ťahaní vína heverom (píšeme o nich na inom mieste).
   To všetko dotváralo jedinečnú atmosféru našej Fyzulnačky. Preto ju ľudia majú radi a nenechajú si ju ujsť. Napriek nepriaznivému počasiu ich aj tentoraz prišlo vyše tisíc. A určite boli spokojní a prídu aj na budúci rok.
 
(mo)
 

Ohodnoťte článok: