Podujatia v Areáli zdravia Rozálka

Júl 2009 / Prečítané 3295 krát
   V Pezinku sa po krátkom prerušení obnovuje seriál športových jazdeckých podujatí.

Medzinárodná Western show

   V sobotu 1. augusta usporiadajú IRI AGROFEST, a. s., Westernový klub a Jazdecká škola Daniela Meždeja v Areáli zdravia Rozálka (AZR) 1. ročník medzinárodnej Western show v Pezinku. Preteky budú mať tieto súťažné disciplíny: Beh cez prekážky, Western Pleasure, Showmanship at halter, Western Horsemanship, slalom medzi tyčami, Barrel Racing, Reining Mládež, Reining Junior 0, Reining Senior 0, Reining All Ages 0, westernovú drezúru a predvádzanie koní na ohlávke.
   Usporiadatelia rátajú s účasťou pretekárov zo Slovenskej republiky a susedných krajín. Štartovať bude 50 – 60 koní.
   Záštitu nad podujatím prevzal primátor Pezinka Oliver Solga, Slovenská jazdecká federácia a Slovenská asociácia Western Ridingu a Rodea.
   Vítaní na pretekoch sú všetci nadšenci tohto krásneho športu. Pre deti je pripravený sprievodný program z Bibiany.
   Posledným úspešným westernovým podujatím, ktoré sa v našom meste konalo, bol Stredoeurópsky pohár 2006 o medzinárodnú putovnú trofej štátov strednej Európy. Areál zdravia dnes nadväzuje na tradície westernového jazdenia. Vyčlenila sa tu westernová stajňa a začal pôsobiť westernový klub a jazdecká škola pod vedením skúseného trénera a reprezentanta Daniela Meždeja, ktorý patrí medzi slovenskú reiningovú špičku.
   Westernové jazdectvo patrí medzi atraktívne a zároveň najprirodzenejšie jazdecké disciplíny. Dnes už ide o samostatné odvetvie jazdeckého športu. Vzniklo v Severnej Amerike pôvodne ako zábava kovbojov vo voľnom čase, ale rozšírilo sa do celého sveta a stalo sa aj olympijským športom.
   Westernové jazdectvo je v podstate drezúra, ale oproti klasickej drezúre sa v nej uplatňujú prvky a úlohy, ktoré musel zvládnuť pracovný kôň na ranči. Western vypovedá však predovšetkým o radosti z jazdenia a o priateľstve – partnerstve jazdca a koňa. Napriek tomu, že história westernového jazdectva na Slovensku sa píše od roku 1993, slovenskí jazdci zaznamenali už aj významné medzinárodné úspechy.

Kontakt: Prihlášky na preteky posielať mailom na adresu: hospodar@sawrr.sk. Hlavný usporiadateľ: PhDr. Peter Kováčik, CSc, mobil: 0911 838 857.

Majstrovstvá Slovenska vo vytrvalostnom jazdení

   Ďalším podujatím v Areáli zdravia Rozálka budú 28. augusta Majstrovstvá Slovenska a Juhomoravskej oblasti Českej jazdeckej federácie vo vytrvalostnom jazdení 2009. Záštitu prevzal minister pôdohospodástva Stanislav Becík.
   V rámci podujatia prebehnú štyri súťaže: vytrvalostný dostih na 90 km o pohár ministra pôdohospodárstva SR, vytrvalostný dostih na 60 km o pohár primátora mesta Pezinok, vytrvalostná súťaž na 40 km a vytrvalostná súťaž na 20 km – verejný tréning, kde bude možnosť štartu pre neregistrované kone a jazdcov.
   Prvá súťaž štartuje v sobotu o 7.30 hod. Víťaz získa titul Majster Slovenska v endurance 2009.
   Ostatné jazdecké podujatia pripravované v Areáli zdravia Rozálka: 6. septembra 2009 – Drezúrne preteky Malokarpatský strapec, 11.-13. septembra – Malokarpatský strapec, 33. ročník medzinárodných pretekov v parkúrovom skákaní.
 
Peter Kováčik
Foto: Milina Strihovská Imrichová
 

Ohodnoťte článok: