Samosprávy zápasia s nedostatkom financií

Júl 2009 / Prečítané 1724 krát
   V uplynulých dňoch sme boli svedkami protestov primátorov slovenských miest proti kráteniu financií zo strany štátu v oblasti podielových daní. Poukázali na fakt, že nedostatkom financií sú vážne ohrozené základné samosprávne funkcie. Tvrdia, že pokles daňových príjmov nespôsobila len kríza, ale aj nedostatočné opatrenia, ktoré prijíma vláda v súvislosti s bojom proti kríze. Mestá podľa prognózy prídu tento rok o milióny eur. K výzve primátorov Žilinského a Trenčianskeho kraja sa pridal aj primátor Pezinka Oliver Solga, ktorý na margo vzniknutej situácie povedal:
   „Pezinok ako jedno z mála miest robilo šetriace opatrenia už v januári, vrátane šetrenia vo všetkých výdavkových kapitolách okrem školstva a sociálnej starostlivosti. V júni MsZ prijalo revíziou niektorých výdajových položiek také rozpočtové opatrenia, ktoré viedli k vyrovnanému rozpočtu.
   Začiatkom júla však boli zverejnené informácie o klesajúcom výbere daní s dopadom na podielové dane pre samosprávy. Pre Pezinok to predstavuje mínus 264 tis. eur, teda vyše osem miliónov korún. To znamená znovu prehodnotiť celý rozpočet a škrtať tam, kde sa to ešte dá. V žiadnom prípade Pezinku nehrozí, že by prestalo fungovať verejné osvetlenie alebo odvoz odpadu, ako to už avizujú niektoré mestá, ktoré sú čoraz bližšie k nútenej správe. Nikto totiž nerátal s tým, že deficit a výpadok daní z príjmov bude taký katastrofálny. Práve v tomto období sa potvrdila prezieravá finančná politika mesta, ktorú presadzujem po celú dobu, čo som vo funkcii primátora, a to každý rok vytvoriť dostatočnú
rezervu a „neprejedať" výsledok  z predchádzajúceho roka. Neviem, čo by sme dnes robili, keby sme nemali rezervu z minulého roka vo výške 20 miliónov korún, v roku 2007 dokonca 50 miliónov. Aj tak však musíme prijať ešte výraznejšie šetriace opatrenia a začať pripravovať rozpočet na budúci rok, ktorý bude skutočne ťažký,“
povedal primátor. O všetkých opatreniach, ktoré robí mesto vo vzťahu k eliminácii dopadov krízy, budeme občanov informovať.
 
(ra)