Prečo sa predáva budova na Ulici M. R. Štefánika?

Máj 2009 / Prečítané 1301 krát
Vedenie Mesta vždy zodpovedne zvažuje prenájom alebo predaj akekoľvek budovy a až po analýze všetkých pre a proti a so súhlasom Mestského zastupiteľstva pristupuje k predaju verejnou súťažou.
V prípade predaja budovy na Ulici M. R. Štefánika č. 10 si treba uvedomiť niekoľko faktov. Po prvé: najlukratívnejšie v celej budove sú obchodné priestory na prízemí, tie však už boli všetky predané v polovici 90. rokov. Po druhé: viac ako 60 percent plochy zaberá Obvodný úrad, ktorý platí tzv. regulované nájomné, teda 24,89 euro (750 Sk) za m2 a rok. Bežné prenájmy v meste sú 82,98 eura (2500 Sk) a viac. Snažili sme sa opakovane rokovať o zvýšení nájomného, no výsledok bol taký, že štát nedá ani o cent viac. Po tretie: údržba tejto budovy nás stála ročne od 50 do 100 tisíc euro (1,5 – 3 mil. Sk), príjmy z prenájmov sa pohybovali okolo 2 mil Sk.
Na budúci rok bude musieť mať budova, v ktorej sídli štátna správa, výťahy, zabezpečovacie zariadenie a ďalšie úpravy. Predpokladaný náklad je asi 300 tisíc euro (9 miliónov Sk). A na záver treba povedať, že Mesto nevie inak budovu využiť, keďže má dostatok vlastných priestorov.
Pred vyše rokom sme Ministerstvu vnútra ponúkli túto budovu na odkúpenie za zvýhodnených podmienok, ktoré predstavovali možnosť zaplatiť časť peňazí v hotovosti a časť vymeniť za pozemky alebo iné budovy. Vyše roka trvali rokovania, vyše roka boli ponuky pre nás nevýhodné a neprijateľné. Medzitým prišla hospodárska kríza a výrazne znížila hodnotu budovy. Mesto s predajom rátalo aj v tohtoročnom rozpočte, peniaze chcelo použiť na výstavbu vývarovne pre dôchodcov a dostavbu Základnej umeleckej školy.
Sme si vedomí, že budovu predávame v nevhodnom čase, ale má za týchto podmienok zmysel v súčasnej situácii pokračovať v prenájmoch?

(ra)


Ohodnoťte článok: