Kapustové delikatesy šteklili nosy ochutnávačom

Apríl 2009 / Prečítané 1472 krát
   Ten kto si nechal ujsť pezinský festival Kapustnica prišiel o veľa. Vynikajúca atmosféra už počas varenia, nos štekliace vône jedinečnej pochúťky, akú dokážu vykúzliť iba varešky ozajstných kuchárskych majstrov. Bolo zaujímavé sledovať, aké „špécie“ súťažiaci vhadzovali do kotlov, aby ich delikatesa nemala páru. Okrem základnej suroviny kapusty, nemohli chýbať chutné mäská, klobásky, rôzne koreniny, niektorí prilievali víno a iné chuť zlepšujúce ingrediencie.
   Do súťaže sa zapojilo sedemnásť družstiev, každé bolo niečím originálne. Ich jedlá prišli ochutnať stovky návštevníkov z Pezinka a okolitých obcí. Odborná porota rozhodla o troch najlepších výrobkoch. Víťazstvo z jubilejného piateho ročníka si odnieslo domáce družstvo Božské telá. Na druhom mieste sa umiestnili Kuchtíci – romantici z východného Slovenska a na treťom  Víno Krasňanský z Čukarskej Paty. Cenu primátora podľa hlasovania návštevníkov získali Fajnšmekri z Pezinka.
   Súčasťou podujatia boli 3. majstrovstvá Slovenska v gúľaní suda. Pod dohľadom Igora Svítoka zo Slovenských rekordov mali súťažiaci gúľať drevený barikový sud s objemom 225 litrov vo vertikálnej polohe na 20-metrovom úseku. Z desiatky mužov sa najviac darilo Ladislavovi Sandtnerovi, ktorý časom 11,11 sekundy o 18 stotín vylepšil doterajší slovenský rekord. Spomedzi štyroch žien si prvenstvo vybojovala Vladimíra Slimáková s časom 27,81 sekundy.
   Pre návštevníkov festivalu bol pripravený aj kultúrny program, ktorý vyvrcholil koncertom skupiny, Alojz.

(mo)


Ohodnoťte článok: