VÝSTAVY

Marec 2009 / Prečítané 1279 krát
   Prostredníctvom aktuálnej výstavy je v priestoroch Mestského múzea možné bližšie spoznať literárne osobnosti, ktorých spoločným menovateľom je Pezinok.
   Výstava predstavuje tituly minulých i súčasných autorov, ktorí sa narodili, istú etapu svojho života pôsobili, žili či dnes žijú v Pezinku. Časť výstavy je venovaná „starším“ autorom a dielam 18.-19. storočia, vzácnym originálom, z ktorých viaceré zapožičala na výstavu Slovenská národná knižnica. Nájdeme medzi nimi možno menej známe mená spisovateľov spätých s mestom – kazateľov a učiteľov Michala Semiana, Jána Grossa, Samuela Stromského, ale aj známejších – Jozefa Ľudovíta Holubyho a Jána Zigmundíka.
   Druhá časť výstavy je pripravená formou malej čitárne. V nej je možné diela najmä súčasných literárne činných Pezinčanov prelistovať, čítať, študovať. Výber je skutočne široký - poézia, beletria, detská, odborná i umelecká literatúra. Desiatky kníh, desiatky autorov pripomínajú bohatú literárnu minulosť i literárny dnešok nášho mesta. Knihy, príjemne šuštiaci papier a vôňa tlačiarenskej farby, zážitok, ktorý nesprostredkuje žiadne iné médium.
 
 (pp)