MAREC – Mesiac knihy a Týždeň slovenských knižníc v Pezinku

Február 2009 / Prečítané 2508 krát
   Marec si na Slovensku už roky pripomíname ako Mesiac knihy. Naši českí susedia ho vymenili za mesiac internetu. Keď siahneme do histórie, tento mesiac sa viaže k nášmu národnému buditeľovi Matejovi Hrebendovi.
   Aj v tomto roku v marci Malokarpatská knižnica pripravila podujatia, ktorými sa usilujeme spestriť program detským aj dospelým čitateľom i širokej verejnosti. V oddelení pre deti počas celého mesiaca prebieha výtvarná a literárna súťaž na tému: Ako by sme si žili na dedine. Súťaž bude vyhodnotená a víťazom sa ujde pekná odmena.
   10. marca sa koná 2. kolo súťaže o titul Kráľovský rozprávkár pod názvom Príď medzi nás rozprávočka, rozžiar všetkým deťom očká..., je to súťaž medzi pezinskými ZŠ o najlepšieho rozprávkára. Súťaž prebieha celý mesiac a víťazného rozprávkara nájdeme a „dekorujeme“ až v apríli, kedy sa uskutoční medziškolské kolo tejto súťaže.
   Spomienka na Milana Rúfusa. 13. marca o 10.00 hod. si spoločne so žiakmi ZŠ Kupeckého zaspomíname na nášho veľkého básnika. Jeho verše, ktoré s takou láskou písal najmä pre deti, zarecituje známa pezinská recitátorka p. Hájiková.
   20. marca o 10.00 hod. sa deti stretnú v knižnici s Veronikou Šikulovou na besede o jej knižke To mlieko má horúčku. V posledný marcový týždeň sa už po 10. krát koná Týždeň slovenských knižníc /TSK/ – celoslovenská akcia, ktorou slovenské knižnice pripomínajú, že aj v informačnej spoločnosti sú knihy dôležitým médiom a informačným prameňom. Knižnice ako významné kultúrno-vzdelávacie inštitúcie sa verejnosti predstavujú širokým spektrom svojich aktivít v zmysle motta „Knižnice pre všetkých“. Každoročne sa do tejto celoslovenskej akcie zapája aj pezinská knižnica s programom pre deti aj dospelých.
   23. marca o 10.00 hod. pripravujeme slávnostné vyhlásenie absolútnych víťazov Literárnej a výt-varnej súťaže za rok 2008. Okrem víťazov budú zaujímaví aj hostia, pretože zúčastnené deti si rady vypočujú pochvalné aj kritické slová odborníkov na ich práce. V porote zasadnú známe slovenské autorky Veronika Šikulová a Denisa Fulmeková pre literárnu časť a výtvarníci žijúci v Pezinku Peter Uchnár s manželkou Nanou Furiya pre výtvarnú časť.
25. marca o 10.00 hod. sa detským čitateľom predstavia hostia z našej družobnej mladoboleslavskej knižnice predstavením „Jak vzniká pohádka“. Akciou chcú naše české kolegyne prispieť k 60. výročiu družobných kontaktov našich dvoch miest Pezinka a Mladej Boleslavi. Zároveň si „otestujeme“ znalosť češtiny u našich detí, lebo české knihy sa čítajú stále.
Sprievodnými akciami počas Týždňa slovenských knižníc od 23. do 28. marca budú: slávnostné zápisy predškolákov, bezplatný zápis čitateľov do 15 rokov, odpúšťanie pokút za upomienky.
   Pre dospelých čitateľov a širokú pezinskú verejnosť pripravujeme na marec prvý Pezinský jarný literárny festival. Podujatie knižnica organizuje v spolupráci s Mestským múzeom v Pezinku a Pezinským kultúrnym centrom bude to cyklus autorských besied a stretnutí s osobnosťami literárneho života v Pezinku, výstava historických literárnych dokumentov pezinských osobností v Mestskom múzeu a veľká burza kníh v Pezinskom kultúrnom centre. Podujatie potrvá počas celého mesiaca marca a podrobnejšie informácie k tejto akcii uverejníme priebežne.
   Knižničný fond aj tentoraz doplníme o nové tituly kníh zaujímavé bestsellery pre relax ako aj odbornú literatúru k štúdiu a vzdelávaniu.
 
 
Mgr. Anna Gašparovičová
riaditeľka Malokarpatskej
knižnice v Pezinku
 
 

Ohodnoťte článok: