60-ročné partnerské vzťahy s Mladou Boleslavou

Február 2009 / Prečítané 1692 krát
   V tomto roku si pripomíname 60. výročie partnerstva medzi Mladou Boleslavou a Pezinkom. Priateľské vzťahy medzi našimi mestami vznikli po II. svetovej vojne. Vtedy boli nadviazané viaceré družobné kontakty medzi českými a slovenskými mestami, máloktoré však vydržali dodnes. To preto, že v našom prípade neboli vzájomné kontakty formálne, aj keď v niektorých krátkych obdobiach sa to tak javilo. Nespolupracovali len politické špičky, ale aj samotní občania prostredníctvom kultúrnych a športových aktivít. Kontakty nadviazalli školy, podnikatelia, seniori. Vzniklo aj veľa osobných priateľstiev, navštevovali sa i celé rodiny. Prehĺbilo sa vzájomné spoznávanie oboch národov Čechov a Slovákov.
   Podnetom pre vznik partnerských vzťahov bola aj skutočnosť, že po Bielohorskej porážke v roku 1620 sa Horné Uhorsko a najmä oblasť nášho regiónu stala útočiskom českých exulantov. Tak sa z Mladej Boleslavi v roku 1666 presťahovala do Pezinka rodina tkáča Kupeckého a v roku 1667 sa narodil jeden z najvýznamnejších európskych barokových portrétistov – maliar Ján Kupecký.
   Mladá Boleslav s takmer 43 tis. obyvateľmi je významným centrom dolného Pojizeria. Je tomu viac než tisíc rokov, čo na skalnatom výbežku nad sútokom rieky Jizery a potoka Klenice vzniklo drevené hradište a neskôr stredoveký hrad. Ten sa stal centrom rozsiahleho správneho celku boleslavského kraja. Priľahlá tržná osada bola v roku 1334 prenesená z podhradia na vrchol kopca severne od hradu a dala základ neskoršiemu mestu. Od konca 15. storočia do žačiatku 17. storočia bolo mesto významným centrom Jednoty bratské, čo sa priaznivo prejavilo v školstve, architektúre a úrovni spoločenského života.
   Za tridsaťročnej vojny mesto opakovane dobyli Švédi. Nasledujúce dve storočia bola Boleslav typickým provinčným mestom.
   Novú dynamiku priniesol až koniec 18. storočia a 19. storočie, kedy v meste i v okolí boli búrlivo
zakladané manufaktúry a prvé továrne. Dejiny tej najznámejšej mladoboleslavskej automobilky sa začali písať v roku 1895, kedy turnovský mechanik Laurin a mladoboleslavský kníhkupec Klement, Mladá Boleslavobaja nadšení cyklisti, otvárajú dielňú na výrobu bicyklov. Roku 1899 si dvojica trúfla na skonštruovanie prvého motocykla. Odtiaľ je potom už len krôčik k tradícii automobilovej výroby, ktorá v roku 2005 dosiahla storočné trvanie. Dnes zamestnáva automobilka dvadsaťtisíc ľudí. Značka Škoda, ktorá nahradila pôvodné označenie firemných výrobkov Laurin a Klement v roku 1925, je od 1991 súčasťou nadnárodného koncernu Volkswagen.
   Viac než tisícročná história ozdobila tvár mesta množstvom jedinečných pamiatok, ktoré rozhodne stojí za to poznať.
   V Mladej Boleslavi majú Pezinskú ulicu, prepája Smetanovu ulicu s triedou Václava Klementa. V Pezinku je zas Mladoboleslavská ulica, v centre mesta pri domoch, ktoré projektovali architekti z partnerského mesta.
 
(mo)
 

Ohodnoťte článok: