Úspešná premiéra nového vinárskeho podujatia

Február 2009 / Prečítané 1502 krát
   V sobotu 14. februára malo v našom meste premiéru nové vinárske podujatie – Pezinské vínne pivnice. Popri každoročnom Vinobraní, Vínnych trhoch, Dňoch otvorených pivníc je to ďalšia vinárska aktivita pre verejnosť.
   O usporiadaní lokálnej pezinskej koštovky vín priamo v pivniciach a prevádzkach vinárov sa uvažovalo už pred pár rokmi v Združení pezinských vinohradníkov a vinárov, ale realizácia sa stále odkladala. Definitívne rozhodnutie padlo vlani v polovici novembra. Na organizáciu sa podujali dvaja pracovníci Malokarpatského múzea – Ľubomír Janečka a Martin Hrubala. Založili občianske združenie Museum Vinorum, ktoré sa stalo hlavným organizátorom Pezinských vínnych pivníc.
   „Niežeby sme nemali dosť inej roboty, ale v Pezinku chýbala lokálna degustácia vín. V jej organizovaní nás niektorí susedia predbehli. Máme síce každoročne dve podujatia otvorených pivníc na Malokarpatskej vínnej ceste, ale keďže je od Bratislavy po Trnavu aj sto pivníc, ochutnávači si vyberajú, obyčajne u nás navštívia dvetri najbližšie a pokračujú po trase ďalej. My sme chceli, aby návštevníci mohli navštíviť viacej našich pivníc, i tie ktoré sú mimo centra mesta,“ povedal nám Ľ. Janečka.
   Najskôr sondovali, koľkí vinári sa chcú do tejto akcie zapojiť. Oslovili všetkých členov združenia a boli milo prekvapení, že sa ich prihlásilo 30. Boli medzi nimi veľkí i malí producenti vín. Svoje pivnice a prevádzky chcelo otvoriť 24 vinárov, čo predstihlo aj ich najoptimistickejšie predpoklady. Organizátori sa zhodli, že najideálnejší počet návštevníkov by bol 800 - 900, nie viac, aby pivnice neboli príliš preplnené. Predali 600 vstupeniek, ďalších 250 rozdali na účely propagácie a prezentácie podujatia.
   Napriek tomu, že bolo chladnejšie počasie a padal sneh, návštevníci prišli. Niektorí si priviedli svojich partnerov, iní vodičov čo ich odvezú domov. Počet návštevníkov sa tak ešte zvýšil. Podľa internetových objednávok záujem o podujatie mali aj ľudia zo vzdialenejších miest, napríklad z Košíc, Banskej Bystrice, Žiliny, Liptovského Mikuláša.
   Naši vinári pripravili pre ochutnávačov asi 300 odrodových vín. Ponúkali predovšetkým mladé minuloročné vína, ale niektorí labužníci sa zaujímali aj o vína starších ročníkov.
   „Potešilo nás, že od návštevníkov sme počuli prevažne pochvalné slová. Páčilo sa im u nás, vína im chutili, viacerí prisľúbili, že prídu aj o rok. Sme radi, že sa nám podarilo naplniť náš cieľ – spropagovať výrobcov a naše pezinské vína. Myslíme si, že spokojní boli aj vinári. To je pre nás organizátorov tiež dôležité, aby sme v tejto spoločnej aktivite mohli pokračovať aj v budúcich rokoch. Budeme premýšľať, čo by sme mohli ešte vylepšiť. Možno predĺžime aj dobu trvania akcie. O tom sa ale musíme ešte poradiť so všetkými zainteresovanými,“ dodal na záver Ľ. Janečka.
 
 (mo)
 
 
 

Ohodnoťte článok: