Kapela Feelme v novom zložení

December 2008 / Prečítané 1451 krát
   Kapela FEELME je známa osobitým spracovaním filmových tém. V súčasnosti pripravuje pre svojich fanúšikov koncertné turné pod názvom Episode II. tour 2008/ 2009. Úvodné vystúpenie v novej zostave a s novými songami spolu s českou formáciou Wohnout sa uskutočnilo 28. novembra v bratislavskom klube Randal.
   Ďalšou koncertnou zastávkou bude Minikvas na Štefana 26. decembra v Kultúrnom dome v Modre. Okrem Feelme sa predstavia Tuko, Karpina a Piijem. Začiatok o 19.00 hod.
   Po šiestich rokoch vzájomne inšpirujúcej spolupráce došlo počas tohtoročného leta k zmenám obsadenia kapely. Autor konceptu Feelme – music from the movies, bubeník Petter Bittner, sa rozhodol pokračovať s novými hudobníkmi. Pre Feelme bolo, je a vždy bude dôležité okrem muzikality aj nadšenie a vysielanie na podobnej frekvencii. Post gitaristu prijal Johny Štefeček (ex-Diadem, Introvyrts). Súčasťou FEELME sa stal nie jeden, ale hneď dvaja basmani – Viktor Higvéghy (Richard Müller, 3+1, Peter Cardarelli) a Rišo Molnár (Karpatskí pastieri).
   Kapela vznikla tak ako veľa vecí – náhodou. Idea v Petrovej hlave niekedy v roku 1999. Stretnutie s ľuďmi, ktorí to pochopili, v januári 2002 (všetko má vraj svoj čas). Prvý jam s Tomasom, druhá skúška s jeho bratom Lacom a Feelme sú na svete, na plátne, na pódiu...
   Trio posadnuté myšlienkou spracovať filmové témy trochu netradičným spôsobom sa zatvorilo do skúšobne v Pezinku. Za veľmi krátky čas vznikol ucelený koncertný program „21 st CENTURY SONGS“ zahŕňajúci viac ako 21 filmových tém (napr. Das Boot, Knight Rider, Lost In Space, James Bond, Pulp Fiction...). V októbri 2004 je časť zachytená na rovnomennom promo live videoCD. Skladby majú danú svoju základnú štruktúru a aranže, avšak dosť veľký priestor je ponechaný improvizácii priamo na pódiu. Napriek tomu, že väčšinou ide o známe melódie, kapela ich upravila do neobvyklých verzií, v ktorých sa objavujú prvky metalu, funku, fusion... Pre milovníkov škatuliek – inštrumentálny crossover.
   V auguste 2005 vznikla v štúdiu Exponent nahrávka singlu „PF (Pulp Fiction)“, ku ktorej bol natočený live videoclip.
   K skupine patrí neodmysliteľne živé hranie v kluboch, filmových kluboch a na festivaloch (Hodokvas, Cibulák, Revište, Tasov, Medzinárodný filmový festival Bratislava). K najväčším koncertným zážitkom určite patrí live performance k nemému filmu Upír Nosferatu na festivale Hodokvas 2002. Organizátori Medzinárodného filmového festivalu v Karlovych Varoch v roku 2005 vybrali kapelu Feelme, aby tento festival svojím koncertom otvorila. 6. júna 2006 sa skupina v Bratislave predstavila ako support fínskej legendy Apocalyptica. Z tohto koncertu vzniklo DVD „CINEMANIA“, ktoré obsahuje aj videoprojekciu. 19. novembra 2006 kapela hrala v divadle Aréna pred Glennom Hughesom (ex-Deep Purple).
   FEELME absolvovali v roku 2007 CINEMANIA TOUR, ktoré zahŕňalo 21 koncertov a boli súčasťou R‘ N‘ B HODOKVAS TOUR 2007. Na rok 2008 bolo naplánované MOVIESPACE TOUR. Koncert na medzinárodnom divadelnom festivale Cibulák bol posledným vystúpením v pôvodnej zostave.
 
(pb)