Ako žijú v Pezinku

December 2008 / Prečítané 2245 krát
Ľuboš Jurík - spisovateľ
   Už viac ako pätnásť rokov bývam s rodinou v Pezinku, ale ešte stále sa nemôžem celkom považovať za Pezinčana: hovorievam, že som Bratislavčan, ktorý žije v Pezinku. Vyrastal som a dlho som žil na Poľnej ulici v Bratislave, vedľa Medickej záhrady a pri Ondrejskom cintoríne, kedysi to bola periféria, dnes centrum mesta. Takmer všetky moje knižky sú o tomto prostredí, stále sa tam rád vraciam, aj keď je tam všetko inak. Ale aj v Pezinku je všetko inak: keď sme sa sem presťahovali, ulice boli ešte tiché, doprava ako-tak fungovala. Do Pezinka a jeho okolia sa sťahujú tisícky ľudí z hlavného mesta a z útulného a rázovitého mestečka sa stáva veľký obytný komplex, pomaly predmestie Bratislavy. Trpí tým doprava, bývanie, životné prostredie, kvalita života. Nehovoriac o nešťastnej skládke, ktorá sa stala synonymom štátom posväteného gangsterstva. Ale aj tak je Pezinok jedno z najkrajších miest, ktoré som poznal a poznal som toho dosť. Malebné uličky, historické pamiatky, príjemné kaviarničky, pivnice, nádherný park, veniec vinohradov, krásna príroda Malých Karpát. Našli sme si tu skvelých priateľov a ja som sa naučil piť vynikajúce víno. Tak ako všetci obyvatelia Pezinka aj ja verím, že sa podarí dokončiť renovácie budov, opraviť cesty a chodníky, vysadiť veľa zelene. Všetkým nám to stojí za to, veď Pezinok je mesto, kde sa oplatí žiť.

   Ľuboš Jurík, nar. 14. 9. 1947 v Nových Zámkoch, slovenský spisovateľ, politológ a šéfredaktor časopisu Euroreport Plus. Študoval na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Pôsobil ako redaktor týždenníka Nové slovo, v rokoch 1992-1997 bol hovorcom predsedu NR SR Ivana Gašparoviča.
Venuje sa písaniu prózy (romány, novely, poviedky) ako aj esejí a rozhovorov. Je tiež autorom divadelnej hry a viacerých televíznych scenárov.
   Je držiteľom mestského vyznamenania Cena Jozefa Ľudovíta Holubyho (2007).
 
 

Ohodnoťte článok: