Náklady na veľkoobjemový zber odpadu boli takmer tri milióny korún

November 2008 / Prečítané 1819 krát
Kopa odpadu mimo kontajnera   Mesto sa každý rok na jar a na jeseň musí popasovať so zberom veľkoobjemového odpadu a biologického odpadu. Ľudia na to čakajú, veď je to príležitosť vyčistiť si záhradky, dvory, pivnice, pričom veľkokapacitný kontajner je v dosahu. A keď je plný nevadí, vedľa kontajnera je miesta dosť... Zrazu uprostred zberu a ešte aj dlho po ňom mesto vyzerá ako jedna veľká skládka.
   A tak mesto v dobrej vôli urobilo na jar namiesto jedného zberu dva. A výsledok? Stále viac a viac neporiadku. Čísla hovoria jednoznačne: V roku 2007 sa vyzbieralo počas dvoch zberov 656 t odpadu, jeho vývoz stál takmer 1,1 milióna korún. V roku 2008 sa počas troch zberov vyzbieralo už 1200 t odpadu, náklady boli necelé 3 milióny. Tento rok teda stál zber veľkoobjemového odpadu takmer o dva milióny korún viac, ako minulý rok. I to je jeden z dôvodov, prečo sa zvýšil poplatok za odpad.
   Mesto stále hľadá riešenie, ktoré zabezpečí občanom miesto na uloženie nepotrebného odpadu, vrátane bioodpadu (réva, konáre zo stromov), pričom chce vylúčiť možnosť zneužívania kontajnerov pôvodcami odpadu zo susedných obcí, prípadne firmami a samozrejme za menej peňazí. Ako najvhodnejšie sa javí zriadenie tzv. zberného dvora, ktorý bude k dispozícii občanom po celý rok. Keď sa myšlienka pretaví do konkrétnej podoby, budeme vás o tom informovať. Zároveň začne prísnejší postih a vyššie pokuty za zakladanie „čiernych“ skládok a vývoz odpadu mimo miest na to určených.
 
(OM-OŽP)

Ohodnoťte článok: