Protesty proti skládke

November 2008 / Prečítané 2124 krát
Demonštrácia pred Úradom vlády 25. novembra.   Dlhý boj Pezinčanov proti skládke v Novej jame stále nekončí. Na stavbe, vzdialenej len 250 m od prvých obydlí, sa pracuje. Ministerstvo životného prostredia ani po 70 dňoch nepreskúmalo zákonnosť povolenia skládky. Po protestoch doma v Pezinku za veľkej účasti občanov prišli na rad ďalšie formy nesúhlasu v Bratislave. 
   V pondelok 3. novembra začal a stále ešte pokračuje protest Pezinčanov a aktivistov pre Ministerstvom životného prostredia na Námestí Ľudovíta Štúra v Bratislave. Podporiť ich chodia aj významní umelci, politici (ich zoznam nájdete na 9. strane) i radoví okoloidúci občania. Pezinčania sú pripravení aj napriek nepriaznivému počasiu vydržať pred ministerstvom až do vydania predbežného opatrenia alebo úplného zastavenia budovania skládky.
Demonštrácia pred Úradom vlády 25. novembra.   Aktivisti Občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta uzavreli petičnú akciu, ktorej text spolu s 8000 podpismi posielajú do Európskeho parlamentu. Petícia má upozorniť na protizákonné rozhodnutie Krajského stavebného úradu v Bratislave a Slovenskej inšpekcie životného prostredia, ktoré skládku v meste povolili. Európsky parlament nemôže rozhodnutie zrušiť, ale môže vydať stanovisko, že došlo k porušeniu noriem.
   Pezinskí aktivisti a Mesto Pezinok sa obrátili otvoreným listom aj na premiéra Róberta Fica, ktorého žiadajú, aby sa zasadil o skoré vyriešenie kauzy.
   Dňa 4. decembra 2008 začne o skládke rozhodovať Krajský súd v Bratislave.
  Na nezákonný postup a Štart Občianskej štafety pre Ministerstvom životného prostredia v Bratislave za účasti ministra Jána Chrbeta.zdĺhavé riešenie v kauze „Pezinská skládka“ mala upozorniť aj demonštrácia 25. novembra pred Úradom vlády v Bratislave. Pri tribúne s transparentom Skládka nepatrí do mesta sa zišlo zhruba 500 ľudí. Vypočuli si príhovory aktivistov občianskej iniciatívy Jaroslava Pavloviča, Zuzany Čaputovej a primátora Olivera Solgu. Vystúpili aj niektorí hostia. Z ich úst odzneli slová uznania, vďaky a povzbudenia Pezinčanom za to, že v boji o pravdu sa nevzdávajú. Prišiel i hovorca Ministerstva ŽP Peter Višváder, ktorý oznámil, že minister vydal predbežné opatrenie, ktorým dočasne zastavil práce na skládke. Viac informácií prinesieme v budúcom čísle

Štart Občianskej štafety pre Ministerstvom životného prostredia v Bratislave za účasti ministra Jána Chrbeta.


(mo)
 

Ohodnoťte článok: