Majster z Pezinka to bude mať ťažšie

Október 2008 / Prečítané 2084 krát
V novom ročníku basketbalovej extraligy sa zvýšila konkurencia
 
   V októbri začali na Slovensku extraligové boje v basketbale mužov. O popredné umiestnenie v najvyššej súťaži sa bude uchádzať dvanásť družstiev. Budú medzi nimi aj basketbalisti z Pezinka, minuloroční majsti a víťazi Slovenského pohára. O ambíciách nášho družstva v novom súťažnom ročníku sme sa pozhovárali s generálnym manažérom klubu Justínom Sedlákom.

l Najskôr azda k najpodstatnejšej zmene. Pred novou sezónou ste zmenili hlavného sponzora...
– Áno, novým hlavným generálnym reklamným partnerom sa
stala známa Slovenská firma
AB COSMETICS. Naše družstvo
v extralige bude mať nový názov AB COSMETICS Pezinok. Toto
sa vôbec nevzťahuje na ostatné naše klubové tímy, tie budú mať i naďalej názov klubu MBK (mládežnícky basketbalový klub) Pezinok.

l Čo sa zmenilo v extraligovom tíme?
– Oproti minulému ročníku nastala len malá hráčska obmena kádra. Tento tím získal majstrovský titul i Slovenský pohár. Predsa však došlo k niektorým zmenám. Odišla trojica hráčov – Tomáš Holešovský, Libor Došek a Tomáš Michalík. Nazdávame sa, že tieto odchody náš tím neoslabili. Káder doplnil talentovaný 17–ročný rozohrávač Richard Grznár, pivot Jozef Bučák (najvyšší náš hráč 207 cm), šancu dostanú mladí hráči z nášho prvoligového družstva – krídla Lukáš Petráš a Michal Kvoček a pivot Lukáš Sečen. Čo sa týka zloženia družstva, podstatné je, že tentoraz už pre základnú časť súťaže sme angažovali Američanov Lorenza Williamsa a Glena Whibyho, ktorí nám v minulom ročníku výrazne pomohli v záverečnej časti súťaže.

l Rátate s nejakými zmenami v kádri v priebehu súťaže?
– O tom je ešte skoro hovoriť, uvidíme, aká bude výkonnosť hráčov počas súťaže. Nevylučujeme však, že podľa potreby káder ešte posilníme, či niektorých hráčov, ktorí nepresvedčia, uvoľníme alebo ich dáme na hosťovanie. Nový hrací systém umožňuje bez prieťahov počas súťaže poskytnúť alebo získať hráča na hosťovanie, ale pod podmienkou, že to musí byť najmenej na tri mesiace.

l Trénerom AB Cosmetics zostal Milan Černický, ktorý je zároveň reprezentačným trénerom. Nebojíte sa, že nebude zvládať klubové nároky na túto pozíciu?
– Pravdupovediac, sme veľmi
radi, že sme obnovili trénerskú zmluvu s doterajším trénerom. Uvedomujeme si, že počas reprezentačných povinností bude v klube chýbať, ale osvedčila sa nám v jeho neprítomnosti náhrada v osobe asistenta a súčasného hráča Andreja Lukjanca. Viedol časť prípravy pred súťažou bez väčších problémov. Aj keď výsledky v príprave s veľmi kvalitnými súpermi nevyšli tak, ako sme očakávali, myslíme si, že prípravná fáza bola veľmi dobre nastavená.

l S akým rozpočtom pre extraligový tím rátate?
– Už na tlačovke pred súťažou sme informovali, že to bude zhruba päť miliónov. Je to zložité, každý rok náklady na súťaž narastajú. Vlani sme napríklad len na cestovné vynaložili takmer milión korún. Vklad do extraligovej súťaže je 350 tisíc Sk. V tomto roku máme naviac náklady s účasťou v Stredoeurópskej basketbalovej lige (CEBL), kde bol vklad 1000 eúr, ďalšie náklady sú spojené s účinkovaním v tejto súťaži.

l Vráťme sa k domácim súťažiam, aké máte teda tohtoročné ciele?
– Prvoradým cieľom je úspech v extralige. Po základnej časti (22 zápasov) chceme byť v prvej štvorke. V nadstavbe si chceme vytvoriť čo najlepšiu pozíciu pre play-off a samozrejme potom sa pobijeme o titul. Toto každý od nás ako od minuloročného majstra čaká. Úspešne chceme obstáť aj v Slovenskom pohári, minimálne chceme hrať finále. Bude to však pre chlapcov veľmi ťažká úloha. Hrá sa dvakrát v týždni (streda, sobota), náš tím bude naviac hrať zápasy CEBL.

l Ako hodnotíte konkurenciu v extraligovej súťaži?
– Tá sa výrazne zvýšila. Tímy Komárna, Levíc, Nitry, Spišskej Novej Vsi či Prievidze doplnili svoje kádre o ďalších kvalitných hráčov. Hlavne doma budú veľmi silní. Súťaž sa vyrovnáva, čo môže byť na prospech slovenského basketbalu. Pre nás to bude rozhodne ťažšie ako v minulom roku
 
Milan Oravec.
 

Ohodnoťte článok: