Nová banícka tradícia na Slovensku

Október 2008 / Prečítané 1515 krát
   Pred rokom sa zrodila myšlienka usporiadať na Slovensku stretnutie zástupcov miest a obcí, v ktorých sa v minulosti vykonávala banská činnosť. Inšpirovali sa v Čechách, kde podobné stretnutia organizujú už viac rokov.
   Na Združení baníckych spolkov a cechov bolo rozhodnuté poriadať tieto podujatia pri príležitosti významných výročí organizátorských miest. Ako prvý bol vybraný Pezinok, ktorý v tomto roku oslavuje 800. výročie prvej písomnej zmienky o meste. Najvhodnejší termín sa objavil počas Vinobrania.
   Na historickom 1. stretnutí slovenských banských miest a obcí 27. septembra v Pezinku sa zúčastnili zástupcovia 42 slovenských banských miest a regiónov. Prišli aj hostia zo zahraničia – z českých miest Příbram, Most, Planá, Sokolov a Rudolfov, zastúpenie mali i rakúski baníci.
   Účastníkov stretnutia najskôr na MsÚ prijal primátor Oliver Solga. Potom na tribúne na námestí, kde prebiehala podstatná časť podujatia, pokrstili putovnú zástavu Združenia baníckych spolkov a cechov Slovenska. Zástava do budúceho stretnutia v Handlovej bude uložená na pezinskej radnici u primátora.
   Viacerým členom spolkov a cechov odovzdali vyznamenania – čestný odznak Ministerstva hospodárstva SR. Toto ocenenie dostalo aj Mesto Pezinok.
   Záver podujatia patril pestrému sprievodu, ktorý prešiel z námestia do Zámockého parku. Toľko mužov a žien v baníckych uniformách a historických zástav sme v Pezinku ešte nevideli.
Podujatie tohto druhu vytvára novú tradíciu v slovenskom baníctve. 
 
Jozef Mišuta
 

Ohodnoťte článok: