Reakcia na vyjadrenia starostov regiónu

Október 2008 / Prečítané 1888 krát
   Na budovanie skládky v Pezinku opätovne reagovali aj niektorí starostovia okolitých obcí, ktorí poslali svoje stanovisko, v ktorom podporujú budovanie skládky v Pezinku, do redakcie týždenníka Obecné noviny. Článok bol uverejnený v piatok 3. 10. 2008. Na tento článok reagoval primátor Pezinka, ktorý vysvetlil dôvody, pre ktoré je pre Pezinčanov neprijateľné vybudovanie ďalšej ekologickej záťaže v Novej jame. V článku rázne odmietol argumenty starostov okolitých obcí a primátora Svätého Jura vystupujúcich v prospech skládky, a ich nekolegiálne postoje označil za neprijateľné a odsúdeniahodné zasahovanie do vnútorných kompetencií pezinskej samosprávy.
   Vyjadrenie starostov združených v Združení malokarpatských obcí a miest regiónu (za skládku z 24 členov hlasovalo 11 starostov, primátor Svätého Jura A. Achberger a hlavný kontrolór Rače V. Medlen).
   Na vyjadrenie starostov Malokarpatského regiónu reagovala aj redakcia Obecných novín (stanovisko bolo uverejnené v ON č. 43, 21. októbra 2008):
 
 Redakcia Obecných novín podporuje Pezinok a jeho občanov na čele so samosprávou, ktorú si zvolili. Toto mesto a jeho územie patrí v prvom rade im a to čo v ňom nechcú mať, tam nemá byť. Stavbu skládky odpadu – môže byť akokoľvek moderná či „ekologicky“ zabezpečená – nemožno považovať za verejný záujem regiónu, pretože do regiónu patrí aj Pezinok a jeho verejným záujmom skládka nie je. Naopak, verejný záujem mesta a občanov Pezinka je opačný, sú proti stavbe a existencii skládky.
   Bez ohľadu na všetky pečiatky, ktoré získali investori, aby mohli skládku v Pezinku postaviť, jej vybudovanie proti vôli občanov a samosprávy by bolo popretím ich základných demokratických, ba dokonca ľudských práv.
   Škoda, že samospráva jedného mesta a viacerých obcí susediacich s Pezinkom uprednostňujú svoj „malý“ prospech, pred základnými princípmi samosprávnej demokracie.Len aby sa aj tieto obce už čoskoro nedostali do podobnej situácie a nepotrebovali solidárnu podporu od samosprávy iných obcí a miest vrátane Pezinka. Nevieme totiž času ani hodiny, keď si nejaký investorský jastrab vyhliadne nejakú obec, aby tam postavil niečo proti vôli jej občanov!
 
Redakcia Obecných novín
 

Ohodnoťte článok: