V Pezinku má sídlo konzulát OEVE

Október 2008 / Prečítané 2501 krát
Senátkonzult OEVE   A.R. Tombor odovzdáva označenie konzulátu prokonzulovi F. Slezákovi   V piatok 26. septembra počas pezinského Vinobrania sa uskutočnilo v priestoroch Starej radnice slávnostné otvorenie slovenského konzulátu OEVE (ORDO EQUESTRIS VINI EUROPAE) – Európskeho rytierskeho stavu. Pri tejto príležitosti odovzdal senátkonzul OEVE Alfred R. Tombor – Tintera do rúk prokonzulov Františka Slezáka a Stanislava Kamenára označenie – Domicilium so sídlom v Pezinku. Tabuľa bude umiestnená na budove Starej radnice, kde má konzulát OEVE sídlo.


Senátkonzult OEVE A.R. Tombor odovzdáva označenie konzulátu prokonzulovi F. Slezákovi

   Európsky vinársky rytiersky stav má zastúpenie v 26 krajinách. V troch štátoch – v Rakúsku, na Slovensku a v Maďarsku má svoje konzuláty. Senát – najvyšší orgán tohto stavu, má sídlo v slobodnom kráľovskom meste Eisen-stadte v Rakúsku. Na Slovensku sú okrem konzulátu v Pezinku štyri legátstva (Bratislava, Pezinok s Komturei Modra, Južné Slovensko, Horná Nitra v Bojniciach má Komturei v Žiline-Čadci a v Tokaji).
   Vinársky rytiersky stav sa angažuje pre dosiahnutie zlepšenia:
– postavenia, pozdvihnutia a rozšírenia vinohradníckej a vinárskej kultúry;
– sprostredkovania témy vína do národno–hospodárskych poznatkov;
– ocenenia a spoznávania noblesnosti vína doma a v zahraničí;
– podpora kresťanských hodnôt
– podpora charitatívnych akcií;
– rytierstvo sa hlási k duchu čistej pravdy, je otvorené pre krásu, dobrotu a pravdivosť, pravé rytierske priateľstvo.

   Konzulát na Slovensku má značnú samostatnosť a kompetencie. Môže prijímať nových hospes (rytierov vína). Môže rozvíjať vzťahy so zahraničím, cez obchodné komory zabezpečovať podporu obchodu a informovať o najnovších poznatkoch v oblasti viniča a vína.
   Na Slovensku je 120 hospes, 40 radcov vína, 16 sudcov vína a 4 EQUS – rytier vína.
 
(mo)

Ohodnoťte článok: