Cyklus Významná osobnosť Pezinka (8)

September 2008 / Prečítané 3418 krát
Akademický sochár Štefan Prokop
   V septembri pokračoval celoročný cyklus Významná osobnosť Pezinka, ktorý organizuje Pezinské kultúrne centrum, spomienkou na akademického sochára Štefana Prokopa (nar. 25. 9. 1941 – † 22. 11. 1987). Tradičného stretnutia v Dome kultúry sa zúčastnili najbližší rodinní príslušníci (manželka Natália, dcéra Veronika), priatelia, spolužiaci, bývalí kolegovia a početní občania. Okrem spomínania na významného umelca si boli prítomní pozrieť v galérii na Potočnej ulici, ktorá nesie jeho meno, výstavu doteraz nevystavovaných diel.
   


Fotografia je zo spomienky na Štefana Prokopa  (11. septembra 2008).

   Štefan Prokop sa narodil v Galante, kde aj absolvoval základnú školu. Potom študoval na SUPŠ v Bratislave a v rokoch 1961-1967 navštevoval Vysokú školu výtvarných umení, oddelenie figurálneho sochárstva u prof. Jozefa Kostku.
   Od roku 1968 žil a tvoril v Pezinku. Venoval sa figuratívnej tvorbe, reliéfu, medailérstvu, monumentálnej plastike a kresbe. Vystavoval doma i v zahraničí, zúčastnil sa viacerých sochárskych sympózií v Československu, Bulharsku, Maďarsku a Taliansku. V roku 1984 získal Grand prix sochárskeho sympózia v talianskom Faname. Mnohé jeho diela sú súčasťou trvalých zbierok slovenských galérií. V zahraničí vystavoval v Maďarsku, Poľsku, Juhoslávii, Taliansku, Alžírsku a Portugalsku. V Pezinku mal dve výstavy v rodnom dome Jána Kupeckého v rokoch 1970 a 1976. Jeho dielom je aj výzdoba čelnej steny v sobášnej sieni na Mestskom úrade v Pezinku.
   Štefan Prokop v roku 1988 získal im memoriam cenu Združenia slovenských výtvarných umelcov. Jeho dielo je zastúpené v zbierkach Slovenskej národnej galérie v Bratislave, Oblastnej galérie M. A. Bazovského v Trenčíne, galérie F. Studeného v Nitre a v Malokarpatskom múzeu v Pezinku.
   Tvorba Š. Prokopa predstavuje špičkovú kvalitu v oblasti modernej slovenskej i európskej plastiky a kresby.
   V Pezinku na Potočnej ulici sa nachádza Galéria Štefana Prokopa, ktorú spravuje občianske združenie Odkaz Štefana Prokopa.
 (mo)
Foto: autor a Martin Marenčín
 

Ohodnoťte článok: