Znížili množstvo, zvýšili kvalitu

September 2008 / Prečítané 2223 krát
   Pri príležitosti Vinobrania v Pezinku už viac rokov predstavujeme vinárov, ktorí spracúvajú hrozno z našej malokarpatskej oblasti. V tomto roku sme vybrali firmu VÍNO LUDVIK, ktorá sídli na Tehelnej ulici v Pezinku.
   Firma vznikla v roku 1989 v Modre. Založil ju Ing. Ľudovít Žofiak so synom. Zaoberá sa vinohradníckou výrobou a, samozrejme, výrobou vína.
   Firma vlastní 8 hektárov vinohradov v modranskom chotári, sú v starostlivosti Ľudovíta Žofiaka staršieho. Parketa syna Ing. Ľudovíta Žofiaka mladšieho je vo finalizácii – výrobe vína. Obaja majú vysokoškolské vzdelanie v odbore vinohradníctvo a vinárstvo.
   Vo vlastných vinohradoch pestujú pre tento región typické biele odrody: Dievčie hrozno, Müller
-Thurgau, Veltlínske zelené, Rulandské biele, Chardonnay. Veľký dôraz kladú na kvalitu dopestovaného hrozna. Vďaka vhodným pôdnym a klimatickým podmienkam v modranskom vinohradníckom rajóne a starostlivosti o vinohrady sa im to darí. Modré odrody hrozna (Cabernet Sauvignon, Svätovavrinecké, Frankovka modrá) nakupujú v južnej oblasti Slovenska.
   Ročne vyrábajú približne 100 tis. litrov vína. Tie množstvá boli v minulosti oveľa vyššie, vyrábali aj sudové vína. V posledných rokoch zmenili filozofiu, znížili objem výroby a začali sa zameriavať na vína vyššej kvality – prívlastkové vína. V ich sortimente majú zastúpenie aj slámové vína a ľadové víno.
   Vo výrobe vín používajú modernú technológiu s riadeným kvasným procesom a skladovaním. Najlepšie červené vína vyzrievajú v barikových sudoch.
   Vína firmy VÍNO LUDVIK sú známe svojou kvalitou. Boli ocenené na mnohých výstavách. Veľmi úspešné je Veltlínske zelené, ľadový zber, ročník 2006, ktoré získalo viac zlatých medailí, aj na medzinárodnej výstave v Záhrebe. Toto víno ochutnali aj prezidenti štátov V4 na nedávnom stretnutí v Piešťanoch. V roku 2007 získali ich vína dvoch Šampiónov, 22 zlatých a 33 strieborných medailí. Niektoré vína z produkcie VÍNO LUDVIK sa dostali do Národného salónu vín Slovenskej republiky.
   Vína z produkcie firmy nenájdete v obchodných reťazcoch a veľkoobchodoch. Distribuujú ich do špeciálnych vinoték, reštaurácií, privátnym odberateľom doma i v zahraničí a do vlastného zariadenia.
   V priestoroch vinohradníckeho domu zo 17. storočia v Modre, ktorý zrekonštruovali, zriadili vináreň s dennou prevádzkou. Je tu pivnička a obnovená prešovňa s
príjemným posedením a typickými gastronomickými špecialitami nášho regiónu.
   Firma VÍNO LUDVIK pôsobí v nových výrobných priestoroch v Pezinku od roku 2000. Ako sme sa dozvedeli od Ing. Ľudovíta Žofiaka ml. naďalej sa budú usilovať o zvyšovanie kvality vín. Majú v pláne rozšíriť vinohradnícku výrobu, prikúpiť ďalšie pozemky a vysadiť nové odrody. S výhľadom do piatich rokov by chceli vybudovať nový závod medzi vinohradmi v Modre s možnosťou posedenia a ubytovania.
 
Milan Oravec