Plodný školský rok v ZUŠ E. Suchoňa

August 2008 / Prečítané 2168 krát
   Uplynulý školský rok v Základnej umeleckej škole E Suchoňa bol veľmi úspešný a bohatý. Hoci naši talentovaní žiaci majú možnosť prezentovať výsledky svojej práce na podujatiach počas celého školského roka, predsa len najväčšiu „úrodu“ prinesie posledný štvrťrok. Sympaticky a sviežo pôsobil májový koncert populárnej hudby. Žiaci sa tohto žánru zhostili veľmi dobre a s veľkou chuťou. Ako talentovaný interprét ale aj nádejný skladateľ populárnej hudby vynikol žiak 7. ročníka Juraj Hanulík. Na koncerte odznelo aj niekoľko náročnejších džezových skladieb Georga Gershwina.
   Skutočne krásnu a neopakovateľnú atmosféru mal tohtoročný koncert absolventov. Tento mimoriadne silný talentovaný ročník nám predniesol náročné a hodnotné diela od Coreliho, Telemanna, Vivaldiho cez Chopina, Čajkovského, Griega, Rachmaninova až po Accolaya, Gershwina, Suchoňa... skrátka malý hudobný sviatok.
   Veľmi peknou produkciou sa prezentoval aj tanečný odbor – sviežimi folklórnymi číslami aj modernými choreografiami, klasický žáner doplnila bývalá žiačka školy Zuzana Andelová, študentka tanečného konzervatória Evy Jaczovej v Bratislave. Žiaci LDO sa predstavili milým divadielkom Ako šlo vajce na vandrovku.
   Výtvarný odbor, ktorý je už niekoľko rokov našou „výkladnou skriňou“, opäť nesklamal. Okrem krásnej výstavy žiackych prác Animal planet v minigalérii KC pripravili žiaci s p. uč. Tykovou k 800. výročiu Pezinka pre MsU zástavy s erbami cechov pôsobiacich v meste. Naši výtvarníci sa zúčastnili celoslovenskej detskej výtvarnej súťaže na poštovú známku Vianoce 2009. Absolútnou víťazkou súťaže, ktorej návrh sa bude realizovať ako poštová známka Vianoce 2009, sa stala Kristína Pútecová (3.roč) z triedy p. uč. Piačkovej. Úspešní boli aj dvaja žiaci p. uč. Tykovej – Martin Mladoniczky (3. miesto) – podľa jeho návrhu bude realizovaná Carte maxima, a tiež Andrej Drgala (3. miesto), podľa návrhu ktorého bude realizovaná obálka prvého dňa poštovej známky.
   Pyšní sme samozrejme aj na žiakov hudobného odboru, ktorí sa zúčastnili detských interpretačných súťaží. Naši huslisti reprezentovali Pezinok na Celoslovenskej husľovej súťaži Schneiderova Trnava. Strieborným pásmom sa môže pochváliť Magdaléha Ďurisová a Dorota Košťálová v 1. kategórii, Andrea Slováková v 3. kategórii a bronzovým pásmom v 2. kategórii Dana Janošková.
   Úspešní boli aj naši speváci, ktorých vedie p. uč. Rosenbergerová. Absolútnou víťazkou Malokarpatského slávika 2008 sa stala Martina Augustiničová (po Ivane Poláčkovej a Soni Šajermanovej už tretia absolútna víťazka z našej školy). Tretie miesto v krajskom kole Slávik Slovenska 2008 získala Dorothy Sabová. Dorothy bola úspešná aj v súťaži populárnej piesne Novomestský škovránok v Bratislave – získala víťazné 1. miesto. Súťaže sa tiež zúčastnil a odniesol si 2. cenu Rudolf Rosenberger. Rudko sa zapáčil hudobnému skladateľovi Marianovi Čurkovi, ktorý si ho vybral do svojho detského muzikálu Mravček Timotej. Najväčším úspechom bolo 1. miesto Márie Gašparovičovej na medzinárodnej súťaži populárnej piesne Dilong Star v Trstenej. Máriu sme mali možnosť vidieť a počuť aj v detskom muzikáli Mariána Zavarského Malý princ, kde sa suverénne zhostila hlavnej úlohy. Všetkým úspešným žiakom srdečne blahoželáme a prajeme veľa ďalších úspechov.
 
Zuzana Andelová
 

Ohodnoťte článok: