Pezinčania pred úradom vlády a ďalšie aktuality z boja proti smetisku

Júl 2008 / Prečítané 1770 krát
   ,,My, Pezinčania si práve v tomto období pripomíname 800. výročie prvej písomnej zmienky o našom meste. Tých osemsto rokov bolo naplnených nielen zápasmi o mestské práva a výsady, obranou mesta proti vojenským atakom, proti svojvôli zemepánov a podobne, ale boli najmä prirodzenou snahou demokraticky a slobodne riadiť svoje mesto. Tak tomu bolo po osem storočí a tak je tomu i dnes, keď tu stojíme pred úradom vlády a žiadame opäť len to, aby štát dodržiaval zákony a akceptoval vôľu svojich občanov. Verím, že o sto – dvesto rokov pri podobnom jubileu naši pravnuci nebudú na nás spomínať ako na tých, čo svoj boj prehrali a zanechali im zamorené životné prostredie a kopce odpadu, na ktorých sa vinič pestovať nedá. Verím, že sa to nestane a naše oprávnené požiadavky budú akceptované, aj keď už dnes naozaj v hodine dvanástej."


Z príhovoru primátora Olivera Solgu na demonštrácii pred Úradom vlády SR dňa 25. júna 2008    Prebiehajúca nepovolená výstavba čiernej skládky v Pezinku v Novej jame. Neschopnosť úradov zastaviť svojvôľu a aroganciu stavebníka Westminster Brothers bijúca do očí. Generálny prokurátor Dobroslav Trnka, ktorý osobne verejne vyhlásil stanovisko generálnej prokuratúry, že kontroverzné územné rozhodnutie na novú jamu by malo byť v súlade so zákonom. Neznesiteľný, sladkasto štipľavý, hnusný smrad zo Starej jamy, ktorý sa šíri Pezinkom ako neviditeľná rakovina. Smrad, ktorý v sebe zhmotňuje všetku nezákonnosť, aroganciu a drzosť nezodpovednej firmy a niekoľkých štátnych úradníkov, ktorí v rozpore so zákonmi, nariadeniami a aj územným plánom Pezinka prevádzkovali smetisko v Starej jame a ten istý scenár nezákonnosti chcú použiť opäť pri vybudovaní skládky v Novej jame. Dokazujú to tým, že bez právoplatného stavebného povolenia a v rozpore so zákazom stavebnej činnosti v Novej jame sa výstavba smetiska rozbehla na plné obrátky.
   Takýto stav prinútil pezinskú verejnosť 25.júna 2008 protestovať pred úradom vlády. Zišlo sa tam viac ako 250 občanov s transparentmi, klaksónmi, bubnami. Nechýbal ani známy Pezinčan 2010? v protichemickej pláštenke a maske. Prišli nás podporiť viaceré mimovládne organizácie, médiá aj poslanci NR SR. Premiérovi Róbertovi Ficovi sme adresovali výzvu, v ktorej odmietame novú skládku, žiadame opätovné objektívne prešetrenie prokuratúrou, ponúkli sme dôkazy, spoluprácu a navrhli osobné stretnutie. Transparent s nápisom KONAJTE symbolizoval výzvu Pezinčanov orgánom štátnej správy. Prišiel medzi nás minister životného prostredia Jaroslav Izák, ktorý oznámil, že Slovenská inšpekcia ŽP dňa 18. júna 2008 vydala ďalšie rozhodnutie o zastavení prác. Následne sa minister na úrade vlády telefonicky spojil s premiérom, dohodli súčinnosť inšpekcie ŽP s políciou pri doručení rozhodnutia stavebníkovi a zabezpečení zastavenia prác na skládke. Túto informáciu prišiel oznámiť občanom aj médiám hovorca ministerstva ŽP Peter Višváder, čo úplne stačilo, aby práce zastali. Po medializácii informácie stroje z čiernej stavby zmizli a dokonca od tohto okamihu bol nezastihnuteľný aj konateľ stavebníka. Inšpekcia ŽP nemala komu doručiť rozhodnutie. Najpozitívnejší výsledok protestu bol teda ten, že sa prakticky okamžite smetisko prestalo stavať. Opäť sa potvrdilo, ako mnohokrát pred tým, že úradníci začali v tejto kauze aktívne konať až vtedy, keď vystresovaní Pezinčania vyšli do ulíc a o veci sa zaujímali médiá.
   Nakoniec si rozhodnutie o zastavení prác údajne osobne na Slovenskej inšpekcii ŽP prevzal v piatok dňa 4.júla 2008 nový zástupca Westminster Brothers Marián Kočner. Hneď nasledujúci pondelok – 7.júla sme ale zistili, že na stavbe sú opäť stroje a bager vykonáva hrubé terénne úpravy. Ihneď sme informovali médiá, poskytli sme im fotografie a následne stroje z čiernej stavby zmizli. Podľa denníka SME sa mal M. Kočner vyjadriť, že na spoluprácu s firmou vraj pristúpil s podmienkou, že sa výstavba zastaví až do právoplatného rozhodnutia. Čo ale potom znamená pondelkový stavebný ruch? Snáď to, že je za všetkým akýsi neznámy budovateľ, ktorý je natoľko arogantný, že ignoruje aj podmienku samotného zástupcu stavebníka? Osobne považujem za nešťastné ďalšie prehlásenie M. Kočnera pre denník SME, že za bojom Pezinčanov môže byť konkurenčná odpadová spoločnosť. Všetci už dávno poznáme bežnú prax najmä neserióznych firiem, že sa v riešení sporu nezaoberajú vecnými dôkazmi a argumentmi, ale sa úporne pokúšajú o diskreditáciu svojich oponentov. Neprekvapuje nás teda, že sa dnes oprašujú tvrdenia o akejsi tajomnej konkurencii, neprekvapuje že v minulosti namiesto riešenia konkrétnych pochybení úradníkov sa objavili fámy o akomsi podplatenom spevákovi, namiesto konfliktu záujmov na Krajskom stavebnom úrade sa zjavila správa o údajnom vydieraní prednostu Krajského stavebného úradu akousi tajomnou firmou, že médiá boli informované o údajnom trestnom oznámení na zástupcov občianskej iniciatívy a dokonca na primátora mesta... a nič sa dodnes ani nepotvrdilo, ani nevyšetrilo. Chiméry sa rozplynuli a ukázalo sa, že sú to úmyselné hypotézy na odpútanie pozornosti od podstaty. A tá je pritom jednoduchá a bije v celej kauze do očí. Viacerí štátni úradníci sú na strane spoločnosti hrubo porušujúcej zákony, proti záujmom širokej verejnosti. Môžeme otvorene priznať, že náš boj proti smetisku dnes začínajú finančne podporovať Pezinčania, občania aj podnikatelia. Platí jediná podmienka, že sa nesmú angažovať v podnikaní s odpadmi. A napokon, tiež sa hrdo hlásim k slovám Zuzky Čaputovej, ktorá povedala pre denník SME: „Nepotrebujem byť motivovaná žiadnou konkurenčnou odpadovou firmou, mne stačí čo cítim vo vzduchu, ktorý musím v Pezinku dýchať a keď vidím závažné ochorenia blízkych ľudí v okolí“.
   Dnes teda o skládke stále nie je rozhodnuté, čaká sa na odvolacie rozhodnutie ústredia Slovenskej inšpekcie ŽP. Pre nás nie je prijateľná žiadna iná možnosť ako zrušenie stavebného povolenia. Aby sme toto posolstvo pripomenuli aj úradníkom zo Slovenskej inšpekcie ŽP aj spoločnosti Westminster Brothers, aby sme ich vyviedli z prípadnej ilúzie, že cez prázdniny budú mať pokoj pri ich pokusoch presadiť ďalšiu skládku, otvorili sme v utorok 22.júla 2008 na Radničnom námestí v Pezinku výstavu fotografií z protestných zhromaždení proti skládke odpadov v Pezinku. Výstava potrvá dva týždne. Uvidíte seba, svojich blízkych a známych, čo všetko sme spoločne vykonali v boji proti skládke a za dodržiavanie zákonnosti v Pezinku. Účastníci otvorenia výstavy získajú drobnú upomienku. Srdečne všetkých pozývame.
 
 
Za občiansku iniciatívu Skládka nepatrí do mesta Jaroslav Pavlovič

  

Ohodnoťte článok: