Mestské slávnosti na počesť výročí

Jún 2008 / Prečítané 1863 krát
  Príhovor primátora Olivera Solgu na námestíMesto Pezinok si v tomto roku pripomína 800. výročie prvej písomnej zmienky a 361. výročie udelenia výsad slobodného kráľovského mesta. Pri tejto príležitosti sa počas roka uskutoční viacero významných spomienkových podujatí.
   Boli nimi aj Mestské slávnosti, ktoré sa konali 14. júna spolu s Keramickými trhmi.

Príhovor primátora Olivera Solgu na námestí

   Slávnosť začala podpisom zmlúv o partnerstve s rakúskym mestom Neusiedl am See a maďarským Mosonmagyaróvárom. Viac o tomto akte píšeme na 3. strane.
   Po podpise zmlúv sa uskutočnil historický sprievod mestom – od Domu kultúry cez Farskú, M. R. Štefánika na Radničné námestie. Zúčastnili sa na ňom v talároch primátori partnerských miest, v historických odevoch členovia Pezinského panstva, šermiari, dychovka z Neusiedl am See a ďalší. Na námesti sa z tribúny k prítomným prihovoril primátor Oliver Solga.
Historický sprievod po meste.   Potom sa členovia Divadla HIP pri Centre voľného času predstavili s divadelným pásmom Ako sa mestečko Bozin kráľovským mestom stalo. Návštevníci si so záujmom pozreli aj súboje šermiarov zo skupiny Banderium.
   Večer primátor mesta v historickej sieni Starej radnice odovzdal mestské ocenenia jednotlivcom a kolektívom, ktoré im schválilo Mestské zastupiteľstvo.
   Slávnostný večer pokračoval koncertom chrámového zboru Ad Una Corda v Dolnom kostole. Na záver sa uskutočnila recepcia v Mestskej vieche.
 

Historický sprievod po meste
(mo)