Jubilejný 20. ročník Cibuláku

Máj 2008 / Prečítané 1516 krát
   Všetci Pezinčania už vedia, že tohtoročný Cibulák prinesie veľa zaujímavých zmien. Aké to budú a čo očakávajú organizátori od ich zavedenia sme sa v telefonickom rozhovore spýtali Ing. Rastislava Kuttnera, prezidenta OZ P.R.D.
– Áno, na tento rok sme pripravili výrazné zmeny v organizácii aj v časových posunoch a nebyť toho, že s organizovaním Cibuláku máme niektorí už dvadsaťročnú skúsenosť, dalo by sa povedať, že tohto roku budeme výrazne experimentovať.

l Aké to sú zmeny teda konkrétne?
– Prvou, najvýraznejšou je časový posun. Doposiaľ sme mali program od štvrtka do soboty, tohto roku po prvýkrát budeme hrať aj v nedeľu a tým pádom vypúšťame štvrtkový program. Myslíme si, že je to takto lepšie aj pre pracujúcich,a v neposlednom rade aj pre ich deti, ktorým bude patriť aj tento rok značná časť nášho programu.

l Udejú sa nejaké zmeny aj v umiestnení jednotlivých divadelných súborov?
– Áno, aj tu zaznamenáme v tomto roku významné zmeny. Vzhľadom na pripravovanú rekonštrukciu Pezinského zámku sme boli nútení opustiť dva nádherné priestory (nádvorie, sála PETAN-u) a hľadať namiesto nich niečo nové. Či a ako sa nám to podarilo necháme na zhodnotenie návštevníkov.

l Čo môžeme očakávať od tohtoročného programu?
– Program sme rozdelili teoreticky aj prakticky do dvoch častí – novinky a spomienky. Keďže tohto roku oslavujeme 20. výročie, chceli sme si aj trocha zaspomínať na minulé ročníky. Nakoniec si to vyžiadali aj návštevníci. Niektorí z nich nás žiadali o zaradenie konkrétnych predstavení z minulých ročníkov. Nie všetko bolo možné splniť, urobili sme čo sa dalo a výsledok znova necháme posúdiť divákovi.

l Môžete prezradiť už niečo konkrétne?
– Konkrétne sa všetci diváci môžu tešiť na slávne divadlo TEÁTRO TATRO, ktoré kedysi na Cibuláku účinkovalo takmer pravidelne, potom sa rozutekali po svete, kde získali veľké množstvo ocenení a tohto roku sa znova objavia na Cibuláku s hrou Prorok Iľja. Nezabudnuteľným zážitkom pre mnohých návštevníkov bol aj japonský tanečník štýlu butó Ken-Mai, ktorý k nám pricestuje priamo z Toronta. Deti sa tak ako každý rok môžu tešiť na pestrú ponuku predstavení, z ktorých by som vybral jedno jediné, a to je bábkarská legenda Anton Anderle z Banskej Bystrice.

l A z tých novších vecí?
– Napríklad Vlado Kulíšek z Trenčína, Shakespearovské predstavenia z VŠMU, či úžasná ohňová show PA-LI-TCHI.

l Bude aj tento rok chlieb s cibuľou a deci vína zdarma?
– Áno, nie sme tí, čo by porušovali takéto tradície a dovoľte mi na tomto mieste poďakovať manželom Bejdákovcom, ktorí sa starajú o víno a pani Soni Kaveckej za sponzoring masti na tento ročník. Na natieranie chleba a nalievanie vína máme už niekoľko rokov stabilný kolektív a ja dúfam, že nás nesklame ani tento rok.

l Kedy a kde sa budú dať kúpiť vstupenky? Budú aj permanentky?
– Po rokoch naťahovaní a hádok sme sa už pred tromi rokmi rozhodli permanentky zrušiť, pretože diváci boli natoľko nedisciplinovaní, a mysleli si, že keď majú permanentku môžu prísť v polovici predstavenia a dožadovať sa svojho miesta. Skúšali sme všeličo, najlepšie by bolo mať všetky predstavenia zadarmo (čo je aj naším cieľom), žiaľ žiadne dotácie zatiaľ nie sú natoľko vysoké, aby sme si to mohli dovoliť a preto budú niektoré predstavenia opäť spoplatnené. Na každé takéto predstavenie sa budú predávať lístky v predpredaji v pokladnici KC už od prvého júnového týždňa, ale samozrejme aj krátko pred predstavením.

l Budú aj tohto roku na Cibuláku nejaké sprievodné podujatia?
– Samozrejme, hoci sme zrušili veľké večerné koncerty, osvedčené veci zostávajú. V sobotu dopoludnia bude už tradičná filmová sekcia, kde premietneme niekoľko skvelých filmov študentov VŠMU; v sobotu i v nedeľu popoludní to budú detské dielne v spolupráci s CVČ a samozrejme aj nejaké výstavy. Jednou z nich bude aj výstava plagátov z podujatí OZ P.R.D..

l Čo je úplne najhorúcejšou novinkou v organizačnom tíme?
– V spolupráci s nadáciou REVIA a mestom Pezinok sa nám podarilo zabezpečiť dve šapito (alebo šapitá) s technickým zabezpečením, ktoré zažijú na Cibuláku svoj krst. Ak všetko dobre dopadne, chceme využívať všetky tieto veci na ďalšie kultúrne akcie.

l Čo by ste chceli ešte dodať na záver?
– Snáď len toľko, aby sa nikto nezdráhal prísť, na Cibuláku bude určite veselo a mesto Pezinok už tradične víta svojich hostí s otvorenou náručou.
Ďakujeme za rozhovor.
 
 
Monika Čárska

Ohodnoťte článok: