Herec, komik, kabaretný umelec Jozef Hanúsek

Apríl 2008 / Prečítané 3747 krát
Jozef Hanúsek   V rámci cyklu Významná osobnosť Pezinka sa uskutočnilo koncom marca druhé stretnutie s osobnosťou, ktorá sa významne zapísala do dejín Pezinka.
   Tentoraz sme spomínali na herca a komika Jozefa Hanúska (12. 11. 1927 – V 27. 3. 1971).
Jozef Hanúsek aj napriek tomu, že sa dožil pomerne krátkeho veku (zomrel ako 44-ročný), svoj herecký talent uplatnil v širokej umeleckej činnosti.
   Po skončení štúdia divadelnej vedy na FFUK v Bratislave účinkoval ako herec v Dedinskom divadle, bol členom hereckého súboru bratislavského rozhlasu. Od roku 1958 až do svojej smrti pôsobil v známom súbore Tatra-revue, kde naplno prezentoval svoje kabaretné nadanie. Hral v mnohých slovenských filmoch a televíznych inscenáciách. Bol známym komikom so zmyslom pre ľudový dedinský humor, z čoho vzišla i utešená postava Strýca z Majcichova, ktorej bol tvorcom i interpretom. Vždy si našiel čas na nácvik divadla s pezinskými ochotníkmi a samozrejme rád si s nimi i zahral. Ochotníci ho prijímali s otvorenou náručou, lebo prinášal so sebou pohodu a veľa neopakovateľných humorných príhod, na ktoré dodnes spomínajú. Tiež bol jedným zo zakladateľov a členom bývalej estrádnej skupiny, ktorá pôsobila pri Dome osvety v Pezinku pod názvom Veselí pezinskí pavúci.
Moderátorka večera Ingrid Noskovičová v rozhovore s manželkou J. Hanúska – Ruženou Hanúskovou.   Na spomienkovom stretnutí v Malej sále Domu kultúry medzi početnými návštevníkmi boli aj manželka J. Hanúska – Ružena a dcéra Jana. Obe sa podelili o životné zážitky s milovaným a blízkym človekom. Počas večera, ktorý moderovala Ingrid Noskovičová, na umelca pospomínali aj jeho kolegovia z Tatra-revue – Maja Velšicová a Jaroslav Ďuríček, z Pezinčanov – Eduard Benčurík, Jozef Nosáľ, Mária Konečná a Peter Ronec. Pri predstavovaní umelca boli použité nahrávky Slovenského rozhlasu a fotografie z domáceho archívu.


Moderátorka večera Ingrid Noskovičová v rozhovore s manželkou J. Hanúska – Ruženou Hanúskovou.


 Text a foto 
(mo)
 

Ohodnoťte článok: