Topspiny Pezinčanov stále účinnejšie

Apríl 2008 / Prečítané 2051 krát
Rozhovor s hlavným trénerom pezinského stolnotenisového klubu ZŠ Na bielenisku, Doc. Ing. Pavlom Alexym, PhD.
 
 l Stolnotenisový klub, ktorý vediete, urobil vlani pozoruhodné pokroky. Také, že si ho začala všímať celoslovenská konkurencia...
,,Samozrejme nás to teší, ale ešte väčšmi ako medailové umiestnenia z turnajov u nás i v zahraničí ma teší fakt, že v posledných 2-3 rokoch sme sa poriadne rozrástli a začali sme budovať základy profesionálneho stolného tenisu v našom meste. Dnes je nás takmer 80 a z toho polovica sú deti."

l Napriek tomu bez výsledkov by motivácia nebola...
,,Určite, no našťastie dobrých výsledkov bolo vlani veľa. Začnem stolnotenisovými mužskými súťažami: naše A družstvo bez prehry vyhralo III.ligu a postúpilo do druhej, C družstvo skončilo vo IV.lige tretie a D družstvo, ktoré tvoria deti, vyhralo mužskú šiestu ligu a postúpilo do piatej. Výborne si počínali naše deti vo svojich súťažiach – družstvo mladších žiakov bolo na Majstrovstvách kraja druhé a starší žiaci dokonca tieto majstrovstvá vyhrali a prebojovali sa na Majstrovstvá Slovenska družstiev. Aj družstvo dorastencov postúpilo do barážových bojov o účasť v najvyššej slovenskej dorasteneckej súťaži – 1.lige dorastencov. Najmladší žiak, Adam Brat, presvedčivo zvíťazil v seriáli štyroch turnajov Bratislavského a Trnavského kraja a v rámci Slovenska bol vlani na treťom mieste rebríčka. Postupne sa začne radiť do slovenskej reprezentácie. Najmladší žiaci naposledy bojovali na majstrovstvách Bratislavského a Trnavského kraja a priniesli spolu osem medailí, jednu zlatú, päť strieborných a dve bronzové. Dvaja naši hráči, Ján Alexy a Marek Šikula sa v rámci Slovenska prebojovali do prvej šestnástky v kategórii starších žiakov. Úspechov naozaj pribúda..."

l Hovorí sa o vás, že máte úžasnú trpezlivosť v práci s najmenšími deťmi...
,,Či je úžasná to neviem, ale bez trpezlivosti v práci s najmenšími by sa nedala tvoriť budúcnosť klubu. Po celom Slovensku napríklad obdivujú Pezinskú školskú ligu. Existuje už tretí rok a v tomto ročníku je na súpiskách škôl z Pezinka a okolitých obcí presne 191 hráčov. To číslo už vyráža dych. Na jednej strane to znamená veľa organizátorskej práce i pomoci mesta Pezinok, na druhej však vieme, že práve takýmto spôsobom objavujeme talenty, ktoré o dva-tri roky môžu byť v slovenskej stolnotenisovej špičke v najmladších kategóriách. A keby aj neboli, tak sme dali v meste možnosť športovať takmer dvesto deťom!"

l Je prelom apríla a mája. Čo čaká najlepších mladých pezinských stolných tenistov?
,,V prvom rade majstrovstvá Slovenska v jednotlivých kategóriách. Všetky budú v máji. Z našich hráčov už majú istú účasť Ján Alexy, Marek Šikula, Adam Brat a Matúš Sklenár a ďalší traja majú reálnu šancu si účasť ešte vybojovať. Päť detí sa prebojovalo do krajských vrcholných turnajov TOP 8. Ján Alexy a Adam Brat dokonca v dvoch vekových kategóriách súčasne."

l Na bielenisku sa počas apríla búralo a tiež to má veľa spoločné so stolným tenisom...
,,Práve teraz dokončievame rekonštrukciu priestorov školy na stálu stolnotenisovú bezbariérovú halu. Tá bude znamenať ďalšie nové možnosti pre športovanie detí v našom meste. Onedlho budeme mať azda najlepšie tréningové možnosti pre deti ale aj dospelých na Slovensku. V spolupráci s vedením ZŠ Na bielenisku otvárame v septembri športovú piatu triedu aj so zameraním na stolný tenis. Ešte stále je možnosť prihlásiť deti na vstupné testy. Určite budeme môcť očakávať výkonnostný rast našich hráčov. Okrem toho, spojili sme sily s telesne postihnutými športovcami a začali sme spoluprácu so Slovenským paralympijským výborom. Predpokladáme, že v Pezinku vznikne aj športové tréningové stredisko telesne postihnutých športovcov.

Hlavný tréner Doc. Ing. Pavol Alexy, PhD. s tromi hráčmi klubu, ocenenými v rámci výberu desiatich najlepších športovcov Pezinka za rok 2007. Zľava: Ján Alexy, Adam Brat a Marek Šikula.


   Tešíme sa, že náš klub našiel pochopenie i konkrétnu pomoc v mestských orgánoch i vo vedení základnej školy, na ktorej pôsobíme. Veríme, že túto pomoc dokážeme zúročiť i v prospech nášho mesta. 10. mája bude Na bielenisku prvý celoslovenský oficiálny turnaj – Majstrovstvá Slovenska družstiev starších žiakov, ktorého usporiadaním nás po prvý raz poveril Slovenský stolnotenisový zväz.
   Postupne určite pribudnú ďalšie celoslovenské i zahraničné podujatia a tie budú svetu hovoriť, že Pezinok to so športovaním najmä mladých ľudí naozaj myslí vážne.
(lb)

Ohodnoťte článok: