Opatrne s ohňom v prírode

Apríl 2008 / Prečítané 1368 krát
   Podľa štatistických údajov najviac požiarov vzniká v jarných a letných mesiacoch. V jarnom období začínajú práce v záhradách, v okolí chát a občania častejšie chodia do lesov a do prírody. Takmer všetky požiare, ktoré vznikli v lesných porastoch a prírodnom prostredí, zapríčinili občania svojou neopatrnosťou a nedbanlivosťou. Vlani vzniklo na území okresov Pezinok a Senec 5 požiarov v lesných porastoch, ďalších 114 bolo zapríčinených najmä nekontrolovaným spaľovaním na voľných priestranstvách.
   K nízkemu počtu požiarov v lesoch prispeli zrejme i kontroly príslušníkov Okresného riaditeľstva HaZZ v Pezinku na miestach zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiarov. Vo viacerých prípadoch ukladali i blokové pokuty.
   Aby sme predišli vzniku požiarov, mali by sme pri spaľovaní odpadu z viníc a záhrad zabezpečiť okolie ohniska pred rozšírením požiaru, spaľovať v menších množstvách, zabezpečiť stály dozor, mať po ruke dostatočné množstvo vody. Najbezpečnejšie je však tento odpad odviezť do kontajnera alebo na miesto, ktoré určí mesto.
   Požiarmi vznikajú často veľké škody. Spôsobenie požiaru je porušením platných právnych predpisov, čo môže byť kvalifikované ako priestupok, vo vážnejších prípadoch aj ako trestný čin.
mjr. Ing. Eva Orlická
 

Ohodnoťte článok: