Nechceme jedno, ale každý svoje...

Apríl 2008 / Prečítané 1458 krát
POSTREH ČITATEĽKY
   Začína jar, príroda sa prebúdza k životu. Človeku sa žiada vybehnúť do lesa. No len čo sa odlepíte od poslednej ulice mesta, namiesto snežienok vás popri ceste víta jedno smetisko za druhým.
   Len nedávno o nás vedelo celé Slovensko, akí sme my, Pezinčania, strašne ekologickí. S nadšením sme vyšli do ulíc a vyzeralo to ako naozaj. Teda, že nám naozaj záleží na prostredí, v ktorom žijeme. A zrazu mi to príde, že my vlastne nechceme jedno veľké smetisko, ale každý svoje vlastné – najlepšie niekde pri ceste do vinohradov alebo pri potoku.
   Viete, mala som možnosť pobudnúť nejaký čas u príbuzných vo Švajčiarsku. Nedá sa nevšimnúť si, ako si Švajčiari vážia svoje životné prostredie. Napríklad – v meste nájdete len zopár odpadkových košov, ale zato po zemi niet žiadneho neporiadku. U nás je to presne naopak.
   Aj tam ľudia bývajú v panelákoch, no pred nimi sú mäkučké trávniky a deti po nich behajú bosé. Neobávajú sa, že sa porania, lebo nikoho nenapadne vyhadzovať do trávy či kríkov rozbité fľaše alebo iný odpad.
   Je to také jednoduché. Všetko je to len a len o našom zmýšľaní. Ozaj, čo my vlastne chceme?
 
Jana Virgovičová

Ohodnoťte článok: