Premiéra klope na dvere

Marec 2008 / Prečítané 1690 krát
   Nie je tomu tak dávno, čo sme mali možnosť pozrieť si vystúpenie folklórneho divadla Radosť, ktoré sa vtedy u obecenstva stretlo s veľkým ohlasom, a už jeho členovia opäť pod vedením PaedDr. Kamila Baxu a Petra Varghu pripravujú novú premiéru. Zašli sme sa teda pozrieť na ich skúšku, dozvedieť sa niečo viac...
   Na javisku stoly, stoličky, herci sedia, chodia, v dialógu sa prekárajú. Počas celej skúšky nás v hľadisku pohládzal láskavý humor a nádherné ľudové piesne, iba občas prerušované prísnym tónom režisérov... ,,ešte raz... Majka, bolo to mierne uspievané... Anulka, neotáčaj sa chrbtom k divákovi...hlasnejšie...ideme ešte raz.."
   A herci (seniori) opravujú svoje chyby bez reptania hoc aj desiaty raz...darmo, na premiére chcú odovzdať zo seba divákom to najlepšie...
 
 ,,Naším cieľom nebolo postaviť vystúpenie pre divadelnú kritiku, ale pre nášho diváka, aby sa cítil s nami príjemne, aby sme ho vtiahli do deja. Proste, aby sa diváci s nami bavili, spievali a zároveň si mohli pozrieť aj čo-to z histórie, ako prebiehala v Pezinku svadba kedysi. Zábava je prerušovaná spomienkami babky na svoju svadbu, tú krásnu, v krojoch. Zo zvykov sme vybrali tri krátke sekvencie...obliekanie nevesty, odobierku nevesty a ženícha a to s piesňami, ktoré sa vtedy na svadbách spievali" povedal o pripravovanej premiére PaedDr. Kamil Baxa.
   Treba povedať, že opäť ide o spevohru, ktorá sa pre tento amatérsky súbor stáva už tradičným žánrom. Názov pripravovanej spevohry je Na svadbe veselo, alebo túžba každej ženy, ktorej scenár napísali režiséri a pri výbere ľudových piesní im pomáhali aj členovia divadla.
   Ďalšou charakteristickou črtou tohto súboru, už tradičnou, je, že nevystupujú iba seniori, ale režisér spolupracuje s detskými a mládežníckymi talentami z Pezinka, no prichádzajú aj mladí z Bratislavy. A tak sme mali doteraz možnosť vidieť herecké a spevácke výkony aj Gabiky Pálovej, Sone Šajermanovej, Martiny Kunovej, Nicol Krenčeyovej, Juraja Hanulíka a Tomáša Václava, ktorých talent už prekročil hranice mesta Pezinok.
   Ako sa vám pracuje s pezinskými seniormi? – spýtali sme sa režiséra.
,,Spočiatku to bola náročná práca, pretože sa učili všetko, čo sa týka divadla a práce s hovoreným slovom od samého začiatku. Asi mám šťastie na ľudí, pretože s nami zostali iba tí, ktorí chcú viac ako len potlesk diváka za to, že ako seniori dokázali vôbec vyjsť na javisko. Majú odvahu sa s problémom popasovať, aby mohli divákom ukázať, že na to majú, že v nich čosi je a teda, že im je aj za čo zatlieskať."
   A podľa vás je?
  
,,Podľa mňa áno. A nielen podľa mňa. Tí, ktorí videli predchádzajúce vystúpenia pri ,,popremiérových" rozhovoroch konštatovali, že herecké i spevácke výkony seniorov rastú...takže skvelá perspektíva, nemyslíte? Máme aj stúpencov našich vystúpení. Priam nadšení sú členovia speváckeho zboru z Miloslavova – Alžbetin dvor, s ktorými spolupráca je v štádiu rokovaní. Som presvedčený, že takýto druh divadla je potrebný nielen v Pezinku, pretože skôr narodené obecenstvo si môže zaspomínať, zaspievať a keďže s nami pracujú aj mladí, postupne medzi divákmi vidieť aj mladšie ročníky, takže si myslím, že sme na dobrej ceste. Konečne, dokazuje to potlesk divákov na otvorenej scéne alebo opakovanie záverečného klaňania. Sme radi, že vďaka riaditeľke Pezinského kultúrneho centra Ing. Ingrid Noskovičovej patríme medzi prvé divadlá, ktoré sa venujú folklóru a spevohre."
   Vo vašom prevedení sme tu už mohli videť spevohry – Vínko, vínko, tvrdý chlebík a Kraj otcov, mám, kraj ty náš rodný. Tentoraz pôjde o svadbu – zábavu, ale k nej patria aj piesne – prirodzene folklór. To ste našli toľko ľudových piesní z Pezinka?
  
Druhý režisér, Peter Vargha, mimochodom tiež z Bratislavy, reaguje s úsmevom: ,,Nie, pesničky vychádzajú zo scenára. Pri jeho koncipovaní sme vychádzali z reality. Na našej svadbe sa stretáva rodina a priatelia z rôznych kútov Slovenska, dokonca aj zo zahraničia."
,,Stačí, stačí", prerušuje skúšku režisér a vyhlasuje krátku prestávku. Tú sme využili na rozhovor so seniormi.

   Dámy, prezraďte nám, prečo toto všetko robíte?
 
 Unavené, ale so spokojným úsmevom takmer zborovo odpovedali: ,,Baví nás to. Chceme dokázať, že napriek veku ešte nepatríme do starého železa, no a potom, naši režiséri nás neustále presviedčajú, že to dokážeme, len treba skúšať a skúšať."
   A akí sú vlastne tí vaši režiséri?
 
,,Nároční a prísni. Ale bez toho by to zrejme nebolo to pravé orechové," zakončila členka súboru a šéfka Občianskeho združenia, pri ktorom Folklórne divadlo Radosť vzniklo, Mgr. Mária Miškeríková.

   Držme im teda palce, nech sa im podarí všetko čo si predsavzali. My sa o tom prídeme presvedčiť na vlastné oči. Takže dovidenia na premiére...a tá už klope na dvere.
 
(pn)