Redaktor, humorista Vladimír Nosáľ

Február 2008 / Prečítané 4660 krát
Vladimír Nosáľ   V stredu 23. januára sa uskutočnilo úvodné podujatie z cyklu Významná osobnosť Pezinka, ktoré pri príležitosti 800. výročia prvej písomnej zmienky o Pezinku bude po celý rok v mesačných intervaloch organizovať Pezinské kultúrne centrum. Prvou osobnosťou, ktorú sme si pripomenuli, bol redaktor a humorista Ing. Vladimír Nosáľ (6. 11. 1941 – V 12. 1. 1997).
   Vladimír Nosáľ vyštudoval Vysokú školu poľnohospodársku v Brne a žurnalistiku na UK v Bratislave. V roku 1968 na základe konkurzu nastúpil do Slovenského rozhlasu do redakcie spravodajstva. Pôsobil ako parlamentný spravodajca. Neskôr prešiel do redakcie zábavy. Bol úspešným autorom rozhlasových hier, napísal stovky humoristicko-satirických pásiem. Autorsky sa podieľal na obľúbených Bielikovcoch a písal pre Echo a Echo rádio. Známa je jeho spolupráca s ľudovým rozprávačom Milanom Mlsnom alias Strýcom Marcinom, ktorému písal scenáre monológov. Vydal knihy Pezinské obstrléze (v spoluautorstve s bratom Jozefom Nosáľom) a Milan Mlsna alias Strýco Marcin, o spoločných humorných zážitkoch. Bol vydavateľom zábavného Herec Ivan Krivosudský číta z knihy Vladimíra Nosáľamagazínu Praktik, aktívne pôsobil v kultúrnej sfére v rodnom Pezinku, predovšetkým ako scenárista a konferenciér spoločensko-zábavných programov, ale aj ako divadelný ochotník a spoluorganizátor koncertov dychových hudieb.

Herec Ivan Krivosudský číta z knihy Vladimíra Nosáľa

   Na spomienkové podujatie prišli desiatky občanov. Boli medzi nimi najbližší príbuzní – brat Jozef, manželka Jarmila, syn Peter, hostia – výtvarník Milan Stano, herec Ivan Krivosudský a ďalší. V programe okrem osobných spomienok odzneli ukážky z rozhlasových Sprava: Ingrid Noskovišová, Jozef Nosáľ, Milan Stanorelácií. Podujatie moderovala riaditeľka Pezinského kultúrneho centra Ingrid Noskovičová.
 
 Anna Križanová


Sprava: Ingrid Noskovišová, Jozef Nosáľ, Milan Stano

Ohodnoťte článok: