Pezinskí plavci hodnotia uplynulý rok

Február 2008 / Prečítané 2565 krát
Rozhovor s hlavnou trénerkou Pezinského plaveckého klubu Mgr. Naďou Kúdelovou
 
Trénerka Mgr. Naďa Kúdelová so svojími zverencami l Rok 2007 bol pre pezinský plavecký klub úspešný. Je v ňom už vyše sto plavcov, máte desať oddielov podľa výkonnosti. Čo vás z tohto pohľadu vlani najviac potešilo?
– Samozrejme, práve ten záujem detí a tiež obeta rodičov pre šport ako plávanie. Čoraz viac z nich si uvedomuje, že tu nejde len a len o to, aby sa ich deti naučili plávať, ale aj o to, aby plávali pravidelne pre svoje zdravie. Žiaľ, v súčasnosti už nevieme zabezpečiť, aby v našom klube plávali všetky deti, ktorých rodičia by to chceli. Napriek tomu, že cez pracovný týždeň trénujeme denne, ďalej sa rozširovať nevieme, lebo, pochopiteľne, plávať chce aj verejnosť. Ale tak či tak, vyše sto detí v našom klube, o tom sme pred časom ani len nesnívali...

l Pezinský plavecký klub jestvuje už tretí rok. Tie deti, ktoré boli na začiatku a vytrvali, dnes patria k slovenskému štandardu z hľadiska výkonnosti, ba niektoré z nich ešte vyššie...
– Ak spomeniem najväčšie úspechy v roku 2007, bola to účasť Samuela Kebisa na letných majstrovstvách Slovenska starších žiakov v Dolnom Kubíne a účasť troch dievčat, Simony Šintalovej, Zuzany Pšenákovej a Natálie Zemkovej na majstrovstvách Slovenska mladších žiakov v Spišskej Novej Vsi. Potešilo ma nielen to, že si vybojovali nomináciu na vrcholné slovenské podujatie, ale aj to, že všetkým sa podarilo umiestniť sa v prvej desiatke. A to už nie je malý úspech. Veľkú radosť Pezinskému plaveckému klubu robia aj naši menší plavci Simona Mičudová a Adam Brat, ktorí vlani vystúpili na stupne víťazov na neoficiálnych majstrovstvách SR v Handlovej v kategórii detí narodených v roku 1998. Ich výkony patria k prvým veľkým úspechom nášho klubu na Slovensku.
   Koncom vlaňajšieho roka vycestovala mini výprava z Pezinka do Innsbrucku a to v zložení Romana Baričičová, Zuzana Pšenáková a Natália Zemková. Preteky v Rakúsku boli na získavanie skúseností, no o to viac sme boli prekvapení, keď Natália Zemková získala bronz na 400 m voľným spôsobom.

l V prvej polovici minulého roka nemal plavecký klub uspokojivé podmienky na tréningy, no potom sa to zmenilo. Ako ste presvedčili kompetetných, že dnes už naši najlepší plavci môžu trénovať denne a pravidelne aj ráno, teda dvojfázovo?
– Áno, podmienky neboli optimálne, hľadalo sa riešenie, ktoré by bolo prijateľné pre obe strany. Nakoniec úsilie rodičov, množstvo sedení s vedením plavárne a nakoniec aj podpora Mesta pomohli k tomu, že dnes už trénujeme aj v raňajších hodinách – v utorok a štvrtok od 6.00 – 7.00.

 
l Aký cieľ si váš plavecký klub dal na tento rok v práci s deťmi i s najlepšími plavcami?
– Aj naše najmenšie deti už samozrejme vedia plávať. Teraz sa usilujeme, aby sa im plávanie stalo zábavou a pritom si zvykali na systematickosť v tréningoch. Nielen kvôli súťaženiu, ale najmä pre ich zdravý vývoj. A naši pretekári? Na prvom mieste zdokonaľujeme plaveckú techniku vo všetkých plaveckých štýloch, zvlášť štarty a obrátky. Ak by sme sa porovnali s ostatnými plaveckými klubmi na Slovensku, máme veľkú nevýhodu v tom, že na pezinskej plavárni chýbajú štartové bloky a zástavky nad bazénom. Ale aj tento problém už riešime Musíme zabezpečiť kvalitné podmienky na trénovanie.

l Napriek rastúcej pomoci zo strany Mesta Pezinok a rodičov detí vášho plaveckého oddielu aj v tomto roku bude potrebná podpora sponzorov a samozrejme všetkých tých, ktorí sa rozhodnú pomôcť pezinským plavcom darom 2% zo svojich daní....
– V prvom rade sa chcem poďakovať rodičom detí a primátorovi mesta Pezinok za podporu na vianočných klubových pretekoch. Ceníme si každú pomoc aj od sponzorov a samozrejme budeme nesmierne radi, keď sa Pezinčania rozhodnú darovať nášmu klubu a teda svojim deťom 2% z daní. Zatelefonujte nám na číslo 0907 682 987, radi vám tlačivá na požiadanie doručíme. Alebo sa pozrite na našu webovú stránku www.pkpk.sk  a potrebné tlačivá si odtiaľ stiahnite.

 
l Prvé tohtoročné medzinárodné preteky absolvovali najmladší pezinskí plavci na prelome januára a februára v Brne. Bolo tam vyše tristo súťažiacich a úplne nezvyčajný bol počet štartujúcich v jednotlivých plaveckých disciplínach. Napríklad v znakovej päťdesiatke u chlapcov, aj u dievčat štartovalo vyše 60 pretekárov. Napriek tomu naši najlepší sa nestratili: Simona Mičudová bola v znaku a prsiach 8. a 10. a Adam Brat v znaku a motýliku 11. Aké hlavné plavecké podujatia ste naplánovali na prvú polovicu tohto roka?
– Aj tento polrok väčšiu časť pretekov absolvujeme v rámci Slovenska. Dôležité pre nás budú krajské majstrovstvá žiakov, ktoré sú kvalifikačnými pretekmi na letné majstrovstvá Slovenska.
Nabrať skúsenosti by sme chceli aj na pretekoch v zahraničí. V tomto polroku sa vyberieme s najlepšími do Schwechatu a Viedne. Verím, že úspechov bude čoraz viac....
 
(lb)

Ohodnoťte článok: