Kollárovu ulicu čaká prestavba

Február 2008 / Prečítané 1755 krát
   Ešte pred letnou turistickou sezónou, v mesiacoch máj a jún, čaká Kollárovu ulicu v centre mesta rekonštrukcia. Mestu sa podarilo získať na jej obnovu takmer 4 milióny korún z eurofondov. Podmienkou na schválenie projektu pre Mesto Pezinok bolo podieľať sa na financovaní tejto stavby piatimi percentami, s čím sa v tohtoročnom mestskom rozpočte už uvažovalo.
   Rozsah rekonštrukcie je daný výškou investičných prostriedkov. Projekt nezahŕňa úpravu cestnej komunikácie, tá zostane v nezmenenom stave so 6 metrovou šírkou. Nový povrch obojstranne dostanú chodníky – budú mať dlažbu červenej farby, ako je to pred zrekonštruovanou rožnou budovou v smere od Radničného námestia. Novinkou budú skľudňovacie miesta, situované medzi vozovkou a chodníkmi. Budú mať dlažbu šedej farby, teda odlišnú než aká bude na chodníkoch, a bezbariérový prístup. S tým sa ráta aj pre vstupy do domov na celej Kollárovej ulici. V oddychových miestach budú umiestnené lavičky a stredne vzrastlé stromy v kontajneroch. Pri väčších podujatiach, ako sú Vinobranie a Keramické trhy, sa budú môcť tieto plochy využívať na umiestnenie stánkov.
   Pripravované zmeny si vynútia zníženie počtu parkovacích miest. Z doterajších 38 ich zostane len 20, čo je najväčším mínusom tohto projektu. Avšak pri skľudňovaní centrálnej mestskej zóny sa takýmto zásahom nevyhneme. Pôvodný návrh dopravného inžiniera bol zmeniť smerovanie dopravy s vjazdom od Radničného námestia a vyústením na Moyzesovu ulicu. Od tejto zmeny sa napokon upustilo, premávka zostáva jednosmerná, s príjazdom od Moyzesovej ulice.
   Ako nás informovala vedúca oddelenia výstavby mestského úradu Ing. Valéria Jančovičová, s realizáciou stavby na Kollárovej ulici sa začne v máji. Tomuto bude predchádzať výber zhotoviteľa stavby, ktorého vyberú na základe najvýhodnejšej cenovej ponuky. Pri samotnej rekonštrukcii sa bude postupovať tak, aby sa minimalizovalo obmedzenie podmienok pre činnosť obchodných prevádzok na tejto ulici. Z toho dôvodu sa nebudú práce vykonávať naraz na obidvoch stranách ulice, ale najskôr na jednej, potom na druhej strane. Z tej strany ulice, na ktorej sa momentálne nebude robiť, bude možné obchody zásobovať. Pre bežnú premávku bude však celá ulica po celý čas rekonštrukcie uzatvorená.
 
(mo)

Ohodnoťte článok: