Doma nie je nikto prorokom

Február 2008 / Prečítané 2016 krát
   Odvekú múdrosť, že doma nie je nikto prorokom mi vždy pripomínal môj sused, priateľ a dlhodobý kolega, dokonca aj šéf a dobrý človek Ing. Vladimír Nosáľ. Pracovali sme spolu dvadsať rokov najprv v Československom a potom v Slovenskom rozhlase, kde boli možnosti šíriť dobré meno nášho mesta a ľudí v ňom žijúcich. Som hlboko presvedčená, že toto sme obaja aj s Vladkom robili, hoci to nebolo ani v tomto storočí, ani za tejto vlády a konšelov. Žiaľ, Vladkovi nemôžem povedať, že mal pravdu, lebo minulý mesiac to bolo už jedenásť rokov, čo nie je medzi nami.
   Po prečítaní listu v Pezinčanovi č.12/2007, pod ktorým je podpísaná pani Šoltová z Muškátovej ulice, som sa zamyslela nad etikou a súdnosťou niektorých ľudí. Vážená pani, som veľmi rada, že pán poslanec vám pomohol a dievčatá na Mestskom úrade boli milé a ochotné vyjsť vám v ústrety, ale to je ich povinnosť, veď poslancov ste volili aj vy a spomínané pracovníčky na ich miesta iste starostlivo vyberali, aby spĺňali všetky požiadavky.
   Vy bývate v Pezinku od roku 2005. Ja som sa tu narodila a žijem tu celý svoj život vyše pol storočia, moja matka bývala v Pezinku 75 rokov a môj otec tu býva 68 rokov a mohla by som načrieť aj hlbšie do histórie. Vždy sme si uctievali hodnoty a prácu našich poslancov a vytvárali toto mesto a príkladom toho je môj otec Vladimír Milko.
   To však neznamená, že by som nemala alebo nesmela kritizovať prácu predstaviteľov mesta a poukazovať na nedostatky. Veď aj umelci, spisovatelia, autori dramatických diel, filmári, architekti atď. sa podrobujú kritike, ktorá smeruje ku skvalitneniu ich tvorby. Na to sú ľudia, ktorým sa vraví recenzenti.
   Kritické výpovede majú svoje miesto v médiách i na stránkach lokálnych novín a časopisov, veď bez nich by niektoré skĺzli do polohy novín jedného človeka.
   Pezinok mal a má nemálo ľudí, ktorým záleží na tomto meste aj keď sa nepredvádzajú a nezdôrazňujú svoju jedinečnosť. Pezinok si nezaslúži, aby jeho vedenie rozdeľovalo ľudí na tých, čo pracujú pod Mestom a na tých, čo pracujú pod inými inštitúciami. Veď všetci títo ľudia žijú v tomto meste a vytvárajú tu určité hodnoty. Len ma mrzí, že Mesto si vytvorí z mocenskej pozície VZN, ako to bolo v prípade prideľovania učiteľských bytov, a odsunie na okraj našich stredoškolských učiteľov. Hlboko si vážim učiteľov a nerobím medzi nimi rozdiely, všetci majú svoje hodnoty, ako majú svoje hodnoty primátor aj poslanci, z ktorých niektorí však pozabudli na etiku a charakter.
   Dostalo sa mi už upozornenia, že redakcia Pezinčana nebude uverejňovať kritické dlhé články, ale tomu sa mi nechce ani veriť, veď to by bol jasný návrat k praktikám predošlého režimu, keď v médiách dobre vedeli, čo je to cenzúra.
   Chcela by som ešte poslancov Mesta požiadať o vydanie VZN o zabezpečení slušného priestorového bývania v obytných domoch, či už je to Za hradbami alebo na Muškáte, aby sa nepovoľovala výstavba bytoviek alebo rodinných domov v ich tesnej blízkosti, ako je to Za Hradbami 34. Chcela by som vedieť, kto dal povolenie na výstavbu rodinného domu asi 6 metrov od tejto bytovky. Nemá vari Mesto architekta? Chce z nás bytovkárov urobiť poslušné sýkorky, obstavať nás, znehodnotiť pekný priestor pre zhruba 100 rodín?
 
Jana Zelenáková

Ohodnoťte článok: