Mestskí sprievodcovia pomáhajú cestovnému ruchu

Január 2008 / Prečítané 2249 krát
   Mesto Pezinok sa už viac ako desať rokov systematickejšie stará o organizovanie cestovného ruchu. Bolo potrebné reagovať na príliv návštevníkov a turistov, ktorí k nám prichádzajú v očakávaní, že tu strávia príjemné chvíle a budú sa môcť oboznámiť s históriou a krásami mesta. Organizovaný cestovný ruch sa nezaobíde bez sprievodcov, preto mesto organizovalo pre nich špeciálne kurzy. Vo viacerých etapách vyškolili vyše štyridsať Peter Ronecmestských sprievodcov. V roku 2006 z iniciatívy samotných sprievodcov vznikol Klub mestských sprievodcov, ktorý má v súčasnosti vyše dve desiatky členov. Na jeho činnosť sme sa spýtali predsedu klubu Petra Ronca (na snímke).

l Aké sú hlavné úlohy klubu?
,,Máme tri nosné úlohy. Organizovať prácu sprievodcov, pomáhať im v ďalšom vzdelávaní, podporovať rozvoj cestovného ruchu v meste a pomáhať pri organizovaní celomestských podujatí, spolupracovať so všetkými pezinskými subjektami, ktoré pracujú na úseku cestovného ruchu."
l Aké predpoklady musí spĺňať mestský sprievodca?
,,Musí vedieť poskytnúť návštevníkom objektívne a čo najpresnejšie informácie o meste. Podľa záujmu klientom ukázať naše pamätihodnosti, informovať o histórii i súčasnosti mesta, sprostredkovať im kultúrny, športový a spoločenský program, zabezpečiť im čo najvhodnejšie podmienky pre pobyt, vrátane ubytovania, stravovania či ochutnávky gurmánskych špecialít alebo našich vín. Keďže k nám prichádzajú aj zahraniční návštevníci, sprievodcovia musia ovládať cudzie jazyky."
l Ktoré jazyky vaši členovia ovládajú?
,,Nie všetci sú rovnako jazykovo zdatní, ale máme sprievodcov, ktorí ovládajú angličtinu, nemčinu, maďarčinu, ruštinu i japončinu. Pre členov zabezpečujeme ďalšie vzdelávanie, v rámci ktorého sa môžu zdokonaliť aj v cudzích jazykoch."Mestskí sprievodcovia na Naučnom vinohradníckom chodníku.

Mestskí sprievodcovia na Naučnom vinohradníckom chodníku.


l Akých zahraničných návštevníkov ste už v Pezinku sprevádzali?
,,Najčastejšie do nášho mesta prichádzajú turisti zo susedných krajín – Českej republiky, Maďarska, Rakúska a Poľska. Sprevádzali sme však aj turistov z Nemecka, Švajčiarska, Luxemburska, Lichtenštajnska, Anglicka, USA, Kanady, Nového Zélandu, Austrálie, Francúzska, Španielska, z niektorých rusky hovoriacich a ázijských krajín."
l Je Pezinok dostatočne atraktívny pre turistov?
,,Určite áno. Sú tu desiatky vzácnych pamiatok. Niektoré objekty sú po rekonštrukcii, doslova ožili, poskytujú krásny estetický zážitok. Magnetom pre návštevníkov sú nevšedné kultúrno-spoločenské podujatia ako sú Vinobranie, Vínne trhy, Keramické trhy, Cibulák, medzinárodné hudobné festivaly, zaujímavé výstavy. Veľa ľudí k nám prichádza ochutnať gastronomické špeciality a jedinečné vína."
l Kde si môžu turisti objednať sprievodcu?
,,Môžu sa obrátiť na Mestské informačné stredisko (v súčasnosti sídli v Dome kultúry), kde zariadia všetko potrebné."
l Platí sa za sprievodcovské služby?
,,Áno, platí. Výšku poplatku určuje príslušná tarifa."
l Vieme, že niektoré sprievodcovské akcie robíte aj zdarma...
,,Napríklad v minulom roku sme cez leto zabezpečovali prehliadky kostolov, navštívili sme všetky naučné chodníky. Bez nároku na odmenu sme pomáhali počas Vinobrania a na ďalších celomestských akciách."
l Činnosť Klubu sprievodcov v Pezinku je bohatá a zaujímavá. Existujú aj inde na Slovensku takéto kluby?
,,Nemáme o tom informácie, ale vieme, že viaceré krajské a okresné mestá majú svojich sprievodcov. Boli sme už v kontakte so sprievodcami z Banskej Štiavnice, Trnavy a Bratislavy. Niektorých sme k nám aj pozvali."
l Môžu sa stať členmi vášho klubu aj ďalší záujemcovia?
,,Sme otvorení aj pre ďalších záujemcov. Privítame medzi sebou najmä mladých ľudí, ovládajúcich cudzie jazyky. Môžu sa prihlásiť v Mestskom informačnom stredisku."
Mestskí sprievodcovia na Naučnom vinohradníckom chodníku.
(mo)

Ohodnoťte článok: