Vodiči hundrú na nové dopravné značenie v Grinave

Október 2007 / Prečítané 3843 krát
   Vlna kritiky sa zniesla na nové dopravné značenie na hlavnej komunikácii cez mestskú časť Grinava. Vodiči, doteraz nahnevaní na každodennú pomalú a komplikovanú dopravu v tomto úseku, sú po posledných úpravách ešte viac podráždení, nové riešenie považujú za nezmyselné. Na to, čo viedlo k týmto zmenám, sme sa opýtali autora nového značenia, Doc. Ing. Petra Freša, CSc., referenta pozemných komunikácií odboru dopravy Bratislavského samosprávneho kraja:Nové riešenie dopravy v Grinave vyplynulo z požiadaviek občanov. V minulom roku nám prišla petícia požadujúca riešiť neúnosnú situáciu, pretože tam došlo k niekoľkým smrteľným nehodám, hlavne chodcov. Nové dopravné značenie teda bolo urobené kvôli ukľudneniu dopravy a na zvýšenie bezpečnosti peších na priechodoch cez vozovku. Pri návrhu dopravného značenia sa vychádzalo z toho, že jazdný pruh na vozovke môže byť do troch metrov, tým pádom sme tam dostali aj miesta, kde môžeme vozidlá odstavovať. Sú to síce vyhradené pásy, kde je parkovanie možné, ale nebude to dopravným značením vyznačené. Fyzické ostrovčeky museli byť minimálnej šírky 1,75 m, aby bola zaručená bezpečnosť prechodu chodcov, alebo mamičiek s kočíkmi. To je celý princíp úprav. Okrem toho bolo potrebné zohľadniť niektoré podmienky pri odbočovaní na križovatke na konci Grinavy smerom k predajni automobilov alebo v opačnom smere na križovatke pri odbočke na Cintorínsku ulicu.
   Akékoľvek dokonalé značenie na ceste ale v zime, keď vozovku pokryje sneh, nemá zmysel. Nenastane tu potom dopravný chaos?
,,Celé riešenie je urobené tak, že pomocou rýchlych dopravných značiek boli označené hrany ostrovčekov, ktoré by mohli robiť prekážky. Opýtam sa vás však, čo vidíte, keď napadne sneh na ceste inde? Nič. A čo urobíte? Predsa, pokiaľ nie ste samovrah, spomalíte," – uzavrel problém Ing. Frešo.

(mo)
 

Ohodnoťte článok: