Český humor ovládol našu divadelnú scénu

Október 2007 / Prečítané 2065 krát
  Už siedmy rok dochádza k výmene divadelných projektov To najlepšie z humoru na českej a slovenskej scéne. Festivaly sa konajú striedavo na českej strane v partnerskom meste v Mladej Boleslavi a na Slovensku v Pezinku. V divadelnom týždni sa predstavujú najlepšie humoristické inscenácie v podaní účinkujúcich zo známych divadiel.

Zdeněk Maryška, Eliška Balzerová a Tomáš Töpfer v hre Poslední doutník.

    Hlavným organizátorom je slovensko-česká produkčná agentúra ZUZA ART PRODUCTION, ktorú v roku 2001 založila Pezinčanka Zuzana Horová. Spoluorganizátorom je Občianske združenie BEZ HRANÍC a pri organizačnom zabezpečení významne pomáhajú mestské kultúrne zariadenia v oboch mestách. Význam podujatia, ktoré sa uskutočňuje v Mesiaci českej a slovenskej kultúrnej vzájomnosti, zvýrazňuje skutočnosť, že záštitu nad ním prevzali ministri kultúry oboch krajín.
    Siedmy ročník pezinského festivalu To najlepšie z humoru na českej scéne slávnostne otvorili v nedeľu 21. októbra. Návštevníci si na úvod pozreli smiešno-trpkú komédiu Poslední doutník, ktorú s veľkým úspechom predviedlo pražské Divadlo Na Fidlovačce. V hlavných úlohách sa predstavili Tomáš Töpfer, Eliška Balzerová a Zdeněk Maryška.
    Obrovský záujem (všetky predstavenia boli vypredané) vzbudili i ďalšie vystúpenia. Žižkovské divadlo Járy Cimrmana uviedlo jednu zo svojich najpodarenejších hier autorov Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka Dobytí severního pólu. Divadelní spolek Frída a Divadlo Bolka Polívky z Brna sa prezentovali hrou Kosa, scenáristu a režiséra Jakuba Nvotu. V jednej z hlavných rolí sme videli slovenskú herečku Božidaru Turzonovovú. Pražské Divadlo Kalich sa predstavilo komédiou Bez předsudků s protagonistami Janou Paulovou a Pavlom Zedníčkom. Príbeh dvoch komparzistov z malej írskej dediny pod názvom Plný kapsy šutrů uviedli Filmová a Divadelná agentúra a Divadlo Rokoko z Prahy s hercami Radkom Holubom a Miroslavom Vladykom. Piatkový večer bude ešte patriť Divadlu Vizita Jaroslava Duška z Prahy. Autor, scenárista, režisér a herec v jednej osobe Jaroslav Dušek, vďaka svojej hereckej skúsenosti predstaví umenie javiskovej improvizácie. Zábavný príbeh Variace na chlast na festival humoru priváža Divadlo Bolka Polívky. Na domovskej scéne ho uvádzajú od začiatku roka 2001 a, akože ináč, v hlavnej úlohe s Boleslavom Polívkom. Hlavne pre najmenších divákov boli určené príhody Radovanovy radovánky autora Zdeňka Svěráka, ktoré dvakrát uviedlo brnenské Divadlo Věž. Sprievodnými podujatiami festivalu boli koncert hip-hopovej kapely Gipsy.cz a výstava karikatúr Josefa Blechu.

   K hodnoteniu festivalu sa vrátime ešte v budúcom čísle. 

(mo)

Ohodnoťte článok: