Schaubmarovci v mlyne

September 2007 / Prečítané 1879 krát
   V Schaubmarovom mlyne na Cajlanskej ulici, kde sídli Galéria insitného umenia, si urobili rodinné stretnutie potomkovia po Gustávovi a Karolíne Schaubmarovcoch. Prišli na miesto, kde ich starí rodičia a prarodičia žili a venovali sa mlynárskemu remeslu.
   Schaubmarovci kúpili mlyn v roku 1857 od vdovy Reichardovej. Prišli na Cajlu z Bavorska. Najstarším známym predkom bol Gustáv Schaubmar, ktorý sa vyučil za umeleckého zámočníka vo Viedni okolo roku 1880. Keď jeho starší brat Viliam, pozemkovo-knižný majiteľ mlyna r. 1895, zomrel, mlyn po ňom prevzal Gustáv. V dolnej obytnej časti budovy si zriadil zámočnícku, kováčsku a stolársku dielňu s pomerne dobrým vybavením.
   Spolu s manželkou Karolínou mali päť detí – Gustáva, Ľudovíta, Karolínu, Rozáliu a Karola. Zomrel v r. 1942, manželka o štrnásť rokov neskôr.
   Posledným majiteľom mlyna zo Schaubmarovcov bol syn Gustáv, ktorý išiel v otcových šľapajách. Po jeho smrti rodina mlyn predala Slovenskej národnej galérii, ktorá tu zriadila Galériu insitného umenia.
   Na septembrové stretnutie prišlo vyše štyridsať rodinných príslušníkov Schaubmarovskej rodiny. Mohli sa lepšie navzájom spoznať, porozprávať, ale hlavne pospomínať na svojich predkov.

(mo)

Ohodnoťte článok: