Obzretie za Cibulákom

Barbora Berezňáková / August 2007 / Prečítané 1947 krát
  Tak, a je to za nami. A čo konkrétne mám na mysli? Pre tých čo náhodou nevedia, tak je to devätnásty ročník medzinárodného divadelného festivalu Cibulák. Posledný júnový víkend sa Pezinok premenil na mesto klaunov, žonglérov, serióznych divadelníkov, ale aj cirkusantov a performerov. Divadlo Continuo s predstavením Daleko k dotýkaní.Podujatie zhodnotil riaditeľ festivalu Rasťo Kuttner z Občianskeho združenia P.R.D.: „Myslím, že sa nám podarilo pripraviť bohatý program a napriek občasnej, miestami riadnej nepriazni počasia si na svoje prišli malí aj veľkí, nároční pozerači aj poslucháči. Počas troch dní – štvrtok, piatok i sobota – sa stihlo predstaviť množstvo umelcov z rôznych kútov Európy. Podstatné sú ohlasy návštevníkov. A tie sú v drvivej väčšine pozitívne. Ak máte nejaký podnet, tak nám ho zašlite. Stačí kliknúť na www.cibulak.sk . Na záver by som ešte rád poďakoval všetkým, ktorí pomohli pri realizácii akcie.“
   Prvý cibulákový deň bol naozaj dramatický, hneď na otvorení sa strhla búrka a všetci účastníci vernisáže výstavy Ormandíkovcov mali skvelé divadlo. Do rytmu dažďa hral vynikajúci Peter Lipa.
   Za výnimočné profesionálne žonglérske predstavenie kombinované s netradičnými vizuálnymi efektmi si niekoľkokrát vypočulo obrovský aplauz preplnenej kinosály divadelné predstavenie Ville Walo & Kalle Hakkarainen – State of waiting až z Fínska. Nepokoj, nedočkavosť a napätie čakania prevtelené do umenia pohybu, bolo na čo pozerať.
   Podľa slov Laja Slimáka, jedného z organizátorov, bol asi najväčšou atrakciou festivalu Brazílčan Duda Paiva. „Svojím neobyčajným tanečným prejavom a efektnými výtvarnými výrazovými prostriedkami predviedol rozhovor s anjelom vo svojej hre Angel. Špeciálne vyrobenej bábke ste neverili, že nie je živá. Duda Paiva jej vdýchol v svojom predstavní reálny charakter, city a dramatiku.“
   Popri popíjaní nášho dobrého vínka a pojedaní mastného chlebíka s cibuľou, si návštevníci pochutili aj na tradične úspešnom Teatre Matita zo Slovinska. V rámci literárneho soaré ste si mohli vychutnať aj vzrušujúcu jazdu do hlbín duše dramatika, spisovateľa, herca a režiséra Laca Keratu, alebo unikát súčasnej slovenskej prózy Karola Horváta. Všetko v Zámockej sále v parku. Bratislavské divadlo SkRAT pobavilo, možno aj inšpirovalo predstavením Nemusím veľa, stačí dobre.
   Z Českej republiky k nám opäť zavítali Komedianti na káře s hrou Za pirátskym pokladom. Ruku v ruke tu cirkusanti a bábky ponúkli divákovi pohľad do zákulisia cirkusovej manéže, mohli ste stretnúť klaunov, najsilnejšiu ženu i baletku na lane.
   Zaujímavosťou tohtoročného Cibuláku bola filmová sekcia s podtitulom Divadlo vo filme, film v divadle. V plnej malej sále KC ste si mohli pozrieť produkciu divadla Buchty a loutky s animovaným filmom Chcípáci a mladú kvalitnú tvorbu študentov Filmovej a televíznej fakulty VŠMU.
   Ani tento rok nechýbala hudobná sekcia festivalu. Viac o nej prezradil Petter Bittner: „Každý festivalový deň bol zavŕšený koncertmi skupín na nádvorí zámku. Dušu potešila slovinsko-česká skupina Feketeseretlek, publikum roztancovali Pii Jem aj obľúbená česká kapela s veselým názvom Ahmed má hlad... Nechýbali menšie koncerty v reštauráciách – asi najviac zaujal Abusus a jazzová kapela Deja vu.“ Uff. Tento rok bolo naozaj čo vidieť i počuť...teraz nám už nezostáva nič iné, len tešiť sa o rok – na jubilejný dvadsiaty – Cibulák !!!
Barbora Berezňáková

Ohodnoťte článok: