Gymnazisti v Štrasburgu

Kris / Jún 2007 / Prečítané 2916 krát
  Vo februári sme zvíťazili v súťaži Euroscola 2007 organizovanej Európskym parlamentom, vďaka čomu sme sa 25. apríla konečne dočkali odmeny. Bola ňou cesta, počas ktorej sme navštívili Holandsko, Belgicko ale najmä Francúzsko, pretože hlavným cieľom našej cesty bola návšteva budovy Európskeho parlamentu, kde sme si chceli vyskúšať, ako zasadá naozajstný Európsky parlament, dozvedieť sa ešte viac o fungovaní tejto nadnárodnej inštitúcie a samozrejme spoznať nových ľudí a overiť si tak aj jazykové znalosti.
   Prvou zastávkou na našej ceste bolo francúzske mesto Štrasburg. Celý deň sme strávili v meste a videli jeho hlavné dominanty. Asi najzaujímavejšie však bolo osobné voľno, počas ktorého spoznával krásy hostiteľského mesta každý sám. Avšak až nasledujúci deň bol pre nás dňom ,,D", pretože sme ho celý strávili v Európskom parlamente. Na zasadnutí sa okrem nás zúčastnilo ďalších asi 500 študentov a profesorov zo 17 krajín EÚ. Na úvod nám zamestnanci predstavili fungovanie parlamentu a Európskej únie. Potom mali zástupcovia jednotlivých krajín minútu na to, aby stručne prezentovali svoju krajinu, školu, z ktorej pochádzajú. Naše gymnázium prezentoval študent Adam Danišovič.
   Po prezentáciach nasledovala diskusia a hlasovanie o jednotlivých otázkach týkajúcich sa budúcnosti Európy, či ďalšieho rozširovania EÚ. Po obede sme sa rozdelili do piatich pracovných skupín, ktoré neskôr diskutovali v jednotlivých sálach výborov na témy ako: Miesto Európy vo svete, Kultúra, šport a vzdelávanie v EÚ. V každej skupine bolo potrebné zvoliť predsedu, teda toho, kto bude viesť diskusiu, na záver ju vyhodnotí a zreferuje pred ostatnými skupinami. To všetko samozrejme v angličtine. Nedali sme sa zahanbiť a traja z piatich predsedov boli z našej školy. Pracovnú skupinu tvorili aj profesori. Po vyhodnoteniach práce vo výboroch nasledovala Eurogame. Hra spočívala vo vytvorení štvorčlenných družstiev, v ktorých nesmeli byť dvaja z rovnakej krajiny. Do finále hry sa dostali štyri družstvá. V jednom z nich bol aj zástupca našej školy Milan Michalec. Reprezentoval skvele. Tím, s ktorým súťažil, zvíťazil, a tak si domov odniesol Pohár Eurogame. Na záver sme si vypočuli Európsku hymnu a tým sa náš deň v parlamente skončil. Odchádzali sme plní zážitkov a dobrého pocitu, že sme sa ani ako malá krajina, ktorá je v EÚ len tri roky, nedali zahanbiť.
   Zo Štrasburgu sme sa ďalej presunuli do Bruselu a Amsterdamu, kde sme toho tiež mnoho videli a zažili (Minieurópa, plavba loďou po kanáloch Amsterdamu, skanzen veterných mlynov Zaanse Schans...).
   Na záver by som chcela v mene všetkých účastníkov už len poďakovať tým, ktorí nám túto cestu umožnili.
Kristína Mizeráková
 

Ohodnoťte článok: