Cesta za poznaním

Jún 2007 / Prečítané 2259 krát
   Členovia Malokarpatského baníckeho spolku sa vybrali v dňoch 25. a 26. mája za spoznávaním baníctva a baníckej histórie na stredné Slovensko. Cestou sa zastavili v Brhlovciach, dedinke pri Leviciach, aby si tu prezreli skalné obydlia vytesané v sopečných tufoch a tufitoch. Niektoré sú obývané aj v súčasnosti.
   Hlavným cieľom prvého dňa bola návšteva Španej Doliny. Táto starobylá banícka osada je od pradávna známa ťažbou medi. Po oboznámení sa s minulosťou baníctva a jeho vývojom v cechovej miestnosti Špaňodolinského baníckeho cechu, účastníci zájazdu prešli 4,5 km dlhú trasu Naučného banského chodníka s ôsmimi zaujímavými zastaveniami (šachty, štôlne, halda). Prvý deň sme ukončili v baníckom a minciarskom meste Kremnici.
   Na druhý deň sme sa stretli v Handlovej s bývalým baníkom J. Procnerom. V jeho dome sme si pozreli malé súkromné banícke múzeum. Upútali nás tiež desiatky drevorezbárskych diel tohoto umelca. Tešíme sa na jeho výstavu v Pezinku.
   Vyvrcholením akcie bolo fáranie v bani Cígeľ do Hornonitrianskeho baníckeho skanzenu. Poučení o bezpečnostných predpisoch, vystrojení prilbou, banskou lampou, samozáchranným prístrojom a plášťom sme nastúpili do banského vláčika, ktorým sme sa odviezli 2,5 km do podzemia. Tu už sme pešo absolvovali prechod banskými dielami a oboznámili sa s vŕtacou a dobývacou technikou v uhoľných baniach súčasnosti.
Jozef Mišuta
 

Ohodnoťte článok: