Vyhodnotili výtvarnú súťaž Pocta Kupeckému

Ing. Eva Lupová / Máj 2007 / Prečítané 1792 krát
   Hold svojmu slávnemu rodákovi – barokovému maliarovi portrétistovi Jánovi Kupeckému vzdalo mesto Pezinok 5. ročníkom medzinárodnej súťaže v portrétovej tvorbe mladých výtvarníkov pod názvom Pocta Kupeckému.
   Podujatie vyvrcholilo 18. mája v Dome kultúry slávnostným vyhlásením výsledkov. Laureátmi súťaže sa stali: Sara Biščaková (Slovinsko – Vrhnika), Katarína Popelková (Slovensko – ZUŠ E. Suchoňa Pezinok) a Nikol Rýdza (ZUŠ Pezinok) získali Cenu Jána Kupeckého, Alene Rákosníkovej (ČR – Gymnázium Mladá Boleslav) udelili Cenu primátora Pezinka a absolútnym víťazom súťaže – nositeľom Veľkej ceny Jána Kupeckého sa stal Peter Jankovič (ZUŠ Pezinok). Na tomto ročníku sa zúčastnilo 48 prác zo šiestich škôl z troch krajín.
   Súčasťou vyhlásenia výsledkov bola aj prednáška o živote a diele Jána Kupeckého, ktorú predniesol Martin Hrubala z Malokarpatského múzea a úvaha na tému Otázky rodiska J. Kupeckého v interpretácii primátora Pezinka Olivera Solgu. Členmi poroty, ktorá súťaž vyhodnocovala, boli profesionálni výtvarníci z Pezinka: Oliver Solga, Júlia Piačková a Verona Prokopová.
   Najbližší ročník (6.) Mesto Pezinok pripravuje na rok 2010, pri príležitosti 270. výročia úmrtia Jána Kupeckého.
(EL)
 

Ohodnoťte článok: