Cibulák 07 - 21. - 23. jún 2007

Barbora Berezňáková / Máj 2007 / Prečítané 2489 krát


   Leto sa blíži každým dňom, a okrem zrelých čerešní a topiacich sa zmrzlín na nás čaká aj jedna pezinsko-medzinárodná kultúrna lahôdka...
   S potešením vám Občianske združenie Pezinské rozprávkové divadlo oznamuje, že aj tento rok sa Pezinok štvrtý júnový predĺžený víkend premení na mesto klaunov, žonglérov, serióznych divadelníkov, ale aj cirkusantov a performerov. Zavedú nás do čarovného sveta divadla, obrazov, ilúzií a fantázie v tom najrozmanitejšom zmysle slova. Skrátka, už po devätnástykrát je tu (nielen) divadelný festival Cibulák. Na svoje si prídu malí aj veľkí, nároční pozerači aj poslucháči. Počas troch dní – lebo začíname už vo štvrtok, sa vám stihne predstaviť množstvo umelcov z rôznych kútov Európy.
   V prvý cibulákový večer sa môžeme tešiť na Divadlo Continuo. Jeho členovia poprú zákony fyziky a gravitácie priamo pred vašimi neveriacimi a doširoka otvorenými očami. Vo štvrtok večer v Zámockom parku. Vedeli ste, že priemerný človek strávi čakaním na stanici alebo zastávke spolu asi dva týždne zo svojho života? Návod pre šikovných, ako stráviť tieto voľné chvíle, alebo pre nás ostatných výnimočné profesionálne žonglérske predstavenie kombinované s netradičnými vizuálnymi efektami prinesie divadelné predstavenie Ville Walo & Kalle Hakkarainen – State of waiting až z Fínska. Nepokoj, nedočkavosť a napätie čakania prevtelené do umenia pohybu. Nech sa páči, príďte si pozrieť.
   Skutočnou atrakciou bude nepochybne aj Brazílčan Duda Paiva, ktorý svojím neobyčajným tanečným prejavom a efektnými výtvarnými výrazovými prostriedkami predvedie rozhovor s anjelom vo svojej hre Angel. V rozpoltenom svete snov a kliatob zazrieme začiatok sveta i plač temnoty...
   Aby sme ale prišli aj späť na zem, tak popri popíjaní nášho dobrého vínka a pojedaní mastného chlebíka s cibuľou, prípadne iných dobrôt, si zaiste pochutnáte aj na tradične úspešnom teatre Matita zo Slovinska – určite nie len pre deti. Čaká na nás aj vzrušujúca jazda do hlbín duše dramatika, spisovateľa, herca a režiséra Laca Keratu alebo si vychutnáte unikát súčasnej slovenskej prózy Karola Horváta. Všetko v Zámockej sále v parku. Samozrejme, ani tento rok nebude chýbať niečo zo slovenskej underground-klasiky, tentoraz v podaní bratislavského divadla SkRAT s predstavením Nemusím veľa, stačí dobre... Nechajme sa prekvapiť...A možno aj inšpirovať.
   Z Českej republiky k nám opäť zavítajú Komedianti na káře ktorí nás pobavia hrou Cirkus bude... možná . Ruku v ruke tu cirkusanti a bábky ponúknu divákovi pohľad do zákulisia cirkusovej manéže, stretnete klaunov, najsilnejšiu ženu i baletku na lane. Divadlo eMILLIon nás zavedie do takmer rozprávkového príbehu z doby husitskej, kde udatný grék Kašpárek ukončí nezmyselnú vojnu, a vráti sa k svojmu pôvodnému remeslu ako zabávač detičiek i nás dospelých.
   Zaujímovosťou tohtoročného Cibuláku bude filmová sekcia s podtitulom Divadlo vo filme, film v divadle. Uvidíte pár zaujímavých snímok prepájajúcich tieto dva fenomény nie až tak vzdialené od seba, ako by sa možno na prvý pohľad zdalo. Bude možné vidieť produkciu divadla Buchty a loutky s animovaným filmom Chcípáci a mladú kvalitnú tvorbu študentov Filmovej a televíznej fakulty VŠMU. V porovnaní so sobotňajším dopoludným upratovaním je tento program určite lákavejší:)
   Ani večer sa nepôjde domov na správy, ale po príjemne strávených dňoch nás zabaví a dušu poteší slovinskočeská skupina Feketeseretlek, ktorá svojou hudbou a textami rozpovie vzdialené i bližšie príbehy nielen o čiernej láske. Publikum na nádvorí Zámku roztancuje aj obľúbená česká kapela s veselým názvom Ahmed má hlad...
   Vo festivalovej kuchyni sa však vyvárajú ešte všelijaké dobroty, tak si urobte chuť aj čas a uvidíme sa 21. – 23. júna. Na všetkých sa tešíme, pozývame vás, podrobnejšie informácie o programe nájdete na plagátoch, prídu v novinách, a tie vrabce, čo si na pezinských strechách o Cibuláku čvirikajú už nejaký ten piatok, sa vraj dali aj s Lajom a Rasťom na cibuľovú diétu. Uvidíme, ako dlho im to vydrží. Možno, že až do Cibuláku:)
Barbora Berezňáková
 

Ohodnoťte článok: